Nauczyciele religii przygotowują się do nowego roku szkolnego i katechetycznego. Podczas odpraw katechetycznych w WSD w Tarnowie jest mowa także o zmianach prawnych.
Najwięcej zamieszania jest wokół rozporządzenia minister edukacji dotyczącego możliwości łączenia klas. Tu w ostatnich godzinach pojawiły się kolejne informacje.
– W odpowiedzi na wniosek I prezes Sądu Najwyższego, Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie zabezpieczające, zawieszając stosowanie rozporządzenia minister edukacji narodowej dotyczące lekcji religii do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie –
mówi ks. dr Andrzej Jasnos dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Tymczasem szefowa MEN Barbara Nowacka uważa, iż według wielu ekspertyz w takim przypadku Trybunał Konstytucyjny w ogóle nie ma prawa stosowania zabezpieczenia.
Jakie zmiany wchodzą w życie od nowego roku szkolnego? Mówiła o tym katechetom doradca metodyczny ds. religii Elżbieta Cibor.
– Ocena z tego przedmiotu nie będzie wliczała się do średniej ocen. Będzie ona figurowała na świadectwie szkolnym. Nauczyciele w dalszym ciągu ustalać będą oceny bieżące, śródroczne, roczne, końcowe. Nauczyciele mają te same obowiązki przygotowywania wymagań edukacyjnych, sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
Katecheci odliczają godziny do pierwszego dzwonka, zwłaszcza o ile zaczynają pracę w szkole. W tym gronie jest neoprezbiter ks. Szymon Musiał, który będzie uczył w szkole podstawowej w Brzesku.
– Dużo jest dzieci, ale o łączeniu klas nie słyszałem na konferencji w szkole, przed rozpoczęciem roku. Będzie dużo pracy, ale słyszę, iż dzieci w Brzesku są otwarte, lubią się uczyć, śpiewać. Ja z wielkim uśmiechem i szczęściem w sercu podchodzę do pracy. Będę miał 21 godzin, one będą na początku, na końcu i w środku planu godzin. Oceniam to pozytywnie.
Podczas odpraw katechetycznych jest także mowa o wskazaniach V Synodu Diecezji Tarnowskiej, które dotyczą katechezy.
– Dokumenty synodalne bardzo mocno wskazują to środowisko katechetyczne, którym jest parafia. To w parafii tak naprawdę podejmowane są szeroko rozumiane działania katechetyczne we wspólnotach, ruchach, ale także i w przygotowaniu do sakramentów. Parafia jest tym pierwszym miejscem odpowiedzialnym za katechezę. Również w parafiach, rodzice mogą odnaleźć wsparcie, aby także i te Kościoły domowe mogły rozkrzewiać przekaz katechetyczny –
mówi ks. Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Jeden z uczestników odpraw, proboszcz parafii Cikowice ks. Leszek Durlak podkreśla istotną rolę parafii w dziele katechizacji.
– Katecheza przy parafii to przede wszystkim zbliżenie do liturgii, do Kościoła. W szkole przerabia się materiał i podstawy są wykładane, natomiast spotkania w parafii związane są w liturgią – pogłębienie udziału w Mszy św., spotkania w grupach, z rodzicami.
W sobotę trzeci dzień odpraw katechetycznych dla kolejnej grupy nauczycieli religii. Spotkanie także odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Zmiany w lekcjach religii to jeden z tematów odprawy katechetycznej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]