

Tematyka kresowa zdominowała lutowe spotkanie w ramach cyklu „Środa w Instytucie Śląskim”. Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Śląski w Opolu realizuje program „Kresowianie na Śląsku po 1945 roku”, w ramach którego prowadzone są badania nad dziedzictwem kresowym. Wynikiem prac są między innymi publikacje. Najnowsze dwa wydawnictwa zaprezentowali jej współautorzy podczas dzisiejszego wydarzenia.
– „Leksykon Kresowianie na Śląsku po 1945 roku”, w zamierzeniu był bardzo szeroki, bo uwzględnialiśmy cały Śląsk, nie tylko ten nasz, opolski. W tej chwili mamy już trzy tomy, na które składa się ponad 1200 haseł opracowanych przez bardzo duży zespół autorów. Wśród autorów są badacze, sympatycy tematyki kresowej, naukowcy i nauczyciele. Wśród haseł oraz tematów nie brakuje pedagogów, bo to oni tutaj kładli podwaliny pod rozwój edukacji na Śląsku. W Brzegu powstaje Muzeum Kresowe, mamy też bardzo prężnie działające Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – te hasła również znajdują się w leksykonie – opowiada Maria Kalczyńska, współredaktorka publikacji.
– Druga publikacja jest poświęcona kapłanowi kresowemu, późniejszemu biskupowi, księdzu Wincentemu Urbanowi. Książka pod tytułem „Z kresów na Śląsk, biskup Wincenty Urban – kapłan i uczony” powstała w ramach współpracy z Papieską Akademią Teologiczną we Wrocławiu. Najpierw zorganizowaliśmy konferencję poświęconą księdzu biskupowi oraz duchownym, którzy przyjechali w 1945 roku z Kresów na Śląsk. Później udało nam się artykuły konferencyjne wydać w ramach publikacji – informuje Krzysztof Kleszcz, zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, współredaktor książki.
Publikacje dostępne są w księgarni Instytutu Śląskiego.
Dodajmy, iż w 2025 r. obchodzimy 80. rocznicę przybycia na Śląsk pierwszych ekspatriantów z Kresów Wschodnich.
Spotkania w ramach serii „Środa w Instytucie Śląskim” realizowane są raz w miesiącu. Mają na celu prezentację zagadnień związanych z tradycją i działalnością placówki dotyczącą badań nad dziejami Śląska, ale też współczesnością, jak i przyszłością regionu. Szczegółowe informacje na temat spotkań a także wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach programu „Kresowianie na Śląsku po 1945 roku” zamieszczane są na stronie internetowej i mediach społecznościowych Instytutu Śląskiego.
Krzysztof Kleszcz, Maria Kalczyńska:












autor: Anna Kurc