Zamknięta od lat świątynia, która znajduje się na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Poznańskiej, ma przejść kolejny etap prac remontowych. Te zostaną zrealizowane dzięki dotacji z Polskiego Ładu.
98% rządowego dofinansowania i 2% od samorządu – taki jest rozkład środków, tj. kwoty 498 tys. złotych, jakie otrzyma parafia pw. bł. Michała Kozala. Dzieje się to za pośrednictwem Urzędu Miejskiego, który z własnym wkładem występuje na poziomie niespełna 10 tys. złotych. Wszystko po to, by przywrócić do użytku jeden z kościołów na terenie Gniezna, unikatowy w skali kraju. Świątynia historycznie jest bowiem dwuwyznaniowa.
– Widać, iż kościół jest w złym stanie technicznym, bo w tym wieku przeżył już dwa pożary i kradzież. Na dziś jest on decyzją inspektora nadzoru budowlanego wyłączony z użytkowania. Parafia od wielu lat prowadzi starania, by wyremontować kościół i oddać go wiernym. Jednym z elementów będzie podpisanie umowy dotacyjnej – przekazała Joanna Śmigielska, zastępczyni prezydenta Gniezna.
– Będzie to na pewno duży krok do przodu, by można było oddać ten kościół wiernym. Z tych środków, które otrzymamy z dotacji, zaplanowana jest realizacja tynków i podłóg. Wcześniej udało się wykonanie sufitu – przekazał ks. Piotr Bulanda, proboszcz parafii bł. Michała Kozala. Prace mają potrwać do maja 2025 roku.
Wcześniej, dzięki dotacjom, udało się wyremontować dach i sufit. W planie pozostało remont chóru oraz dwóch słupów nośnych, stojących pośrodku, które również wymagają pilnych prac. Ostatnim etapem jest wymiana stolarki okiennej. Dopiero wtedy będzie można myśleć o wznowieniu odprawiania nabożeństw w świątyni.
Kościół został wybudowany jako kaplica szpitalna w latach 90. XIX wieku i od początku świątynia posiadała dwa prezbiteria – dla wiernych wyznania katolickiego oraz ewangelickiego. Pod koniec lat 80. XX wieku stała się siedzibą parafii bł. Michała Kozala, która kilka lat temu pobudowała nowy kościół przy ul. Orzeszkowej.