Od początku XXI wieku Europa walczy ze spowolnieniem gospodarczym i brakiem jasnej wizji rozwoju technologicznego. Skupienie się na technologiach przemysłowych, otwartość na świat, włączenie środowiska młodych innowatorów, debata na ukształtowaniem kolejnego 10. Programu Ramowego UE i budowanie osobistych kontaktów między partnerami do podejmowania wspólnych projektów europejskich wyróżnia Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24 spośród innych międzynarodowych konferencji.
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które ponad 20 lat temu dołączyły do Unii Europejskiej, mają znaczący potencjał technologiczny i badawczy, ale w niewielkim stopniu realizują duże projekty europejskie w zakresie wysokich technologii. Staramy się to zmienić, aby wykorzystać ten potencjał dla Europy i działać na podobnych zasadach jak robią to Niemcy, Francuzi czy Włosi, których łączą wspólne interesy i razem sięgają po bardzo duże unijne środki. Międzynarodowe konsorcja i projekty badawcze nie wywodzą się z wielkiej polityki państwa tylko z bezpośrednich kontaktów między uczonymi z różnych uniwersytetów i instytutów badawczych. Chcemy odbudować relacje, które kiedyś istniały między ośrodkami badawczymi w krajach środkowoeuropejskich. Teraz te więzi są raczej słabe, a mamy przecież podobny potencjał ekonomiczny i techniczny. To powoduje, iż możemy działać na zasadzie równości partnerstwa, a nie tylko być pomocnikiem w realizacji projektów przez duże ośrodki zachodnie. Możemy robić to wspólnie w ramach konsorcjów również z udziałem państw wysoko rozwiniętych, ale ze znacznie większym udziałem partnerów naszego regionu Unii Europejskiej. To pozwoli nam odzyskać pewność siebie i poczucie wartości w relacjach między wszystkimi partnerami.
Celem IV Środkowoeuropejskiego Forum Technologiczne – CETEF’24 jest wzmocnienie naszych więzi i stworzenie międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji energetycznej, inspirowanie wspólnych przedsięwzięć i pokazanie instytucji z Polski i regionu jako atrakcyjnych i solidnych partnerów technologicznych. Tegoroczna edycja Forum, cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem środowiska wysokich technologii, o czym świadczy rekordowa liczba Partnerów tego wydarzenia.
Miło nam, iż do współpracy przystąpiły zarówno firmy high-tech, jak i czołowe uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje reprezentujące doświadczone grono inżynierów, doktorantów oraz młodych naukowców, zarówno z Europy jak i spoza niej. W szczególności cenimy sobie bezpośrednie zaangażowanie w przygotowanie Forum Prezydenta Miasta Krakowa, które stawia na startupy i rozwój technologiczny. Jestem dumny, iż marka CETEF, zainicjowana w 2014 roku przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii, rozwija się dynamicznie, integrując i włączając środowisko technologiczne, w tym roku w szczególności Partnerów z Krakowa i Małopolski. Wyrażam nadzieję, iż wysokiej klasy specjaliści skupieni wokół CETEF’24 wskażą drogę i przygotują scenariusz działania dla rozwoju technologicznego Europy.
CETEF to najważniejsze międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane od 2014 roku przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) oraz Naczelną Organizację Techniczną – Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych pod patronatem Parlamentu Europejskiego i pod auspicjami Komisji Europejskiej, we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i przemysłem wysokich technologii.
Tegoroczne IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24 odbędzie się Krakowie w dniach 18-19 listopada 2024 r. przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Prezydentem Miasta Krakowa.
Zapraszamy do rejestracji na CETEF’24: https://cetef.eu/rejestracja/ .
Do zobaczenia w Krakowie!
Dr inż. Zygmunt Krasiński
Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii