Stanowisko testowe: nowy szerokopasmowy przetwornik średniotonowy LM10n firmy Radian Audio Engineering

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Oto z niecierpliwością oczekiwana charakterystyka nowej wstęgi planarnej LM10n firmy Radian Audio, jednego z najciekawszych przetworników wprowadzonych na rynek w 2023 roku. Podobnie jak wszystkie najnowsze przetworniki planarne Radian, ten został zaprojektowany przez weterana inżynierii głośników z 35-letnim stażem Igora Levitsky’ego przy użyciu LM10n to najnowszy model o większym rozmiarze, opisywany jako szerokopasmowy, planarny przetwornik wstęgowy od 120 Hz do 20 kHz, który wyróżnia się jako przetwornik średniotonowy i może być stosowany zarówno w formacie otwartym (dipol), jak i zamkniętym (monopol).

Przetwornik, który ma zostać scharakteryzowany, pochodzi od Radian Audio Engineering, profesjonalnego producenta przetworników dźwiękowych OEM, znanego ze świetnie brzmiących przetworników kompresyjnych i współosiowych, z których kilka było prezentowanych na stanowisku testowym przez lata, w tym 1,4-calowy. Przetwornik kompresyjny z aluminiową membraną 835PB w numerze z lutego 2020 r. Jednakże próbka wysłana do Voice Coil w celu wyjaśnienia w tym miesiącu na stanowisku testowym nie była ani przetwornikiem kompresyjnym, ani kablem koncentrycznym, ale jednym z najnowszych przetworników planarnych firmy Radian, przetwornikiem szerokopasmowy przetwornik średniotonowy LM10n pokazane na zdjęciu 1. Cewka drgająca przedstawiała w poprzednich wydaniach dwa planarne urządzenia wstęgowe Radian, a konkretnie Radian LT6 (czerwiec 2020 r.) i Radian LT2 (sierpień 2020).
Zdjęcie 1: Najnowszym przetwornikiem planarnym firmy Radian jest szerokopasmowy średniotonowy przetwornik wstęgowy LM10n.

Chociaż oczywiste zastosowanie mniejszych przetworników planarnych Radian obejmuje zastosowanie w domowych systemach audio, mają one również zastąpić małe przetworniki kompresyjne od 0,5” do 0,75” w połączeniu z falowodami Radian. Jednakże LM10n jest opisywany jako przetwornik wstęgowy o szerokim zakresie od 120 Hz do 20 kHz (jak dotąd nie jest dostępny żaden falowód) lub jako przetwornik planarny średniotonowy w połączeniu z mniejszym urządzeniem wstęgowym, takim jak Radian LT2.

Warto zauważyć, iż wszystkie wstęgowe urządzenia wysokotonowe Radian zostały zaprojektowane przez weterana inżynierii głośników z 35-letnim stażem, Igora Levitsky’ego. Levitsky rozpoczął projektowanie planarnych przetworników wstęgowych i głośników w byłym Związku Radzieckim w 1986 roku jako młody inżynier, po ukończeniu elektroakustyki na Politechnice Kijowskiej. Począwszy od 1995 roku Levitsky współpracował z Hi-Vi Research, gdzie opracował kompletny proces produkcyjny do produkcji membran wstęgowych. W ciągu następnych 20 lat Levitsky opracowywał planarne przetworniki wstęgowe i systemy głośnikowe na rynek konsumencki dla firmy BG Radia (przejętej przez Christie Digital w 2014 r.) oraz na rynek profesjonalny dzięki SLS Audio (przejętej przez Dolby w 2014 r.).

Levitsky współpracował także z Oppo i Dai-ichi nad opracowaniem wielokrotnie nagradzanych planarnych słuchawek magnetycznych Oppo PM1 i PM3. Dołączył do Radian Audio w 2018 roku, a jego celem było wprowadzenie najnowszych innowacji w technologii planarnej wstęgi na rynek dźwięku profesjonalnego. Levitsky posiada w sumie sześć patentów na planarny przetwornik wstęgowy i konstrukcję głośników.

Funkcje szerokopasmowego przetwornika wstęgowego LM10n obejmują zoptymalizowaną dzięki FEA symetryczną konstrukcję silnika z magnesem neodymowym typu push-pull, zaawansowaną membranę polimerową, ramy polimerowe przewodzące ciepło, stałą kierunkowość w płaszczyźnie poziomej, ciągłą obsługę mocy 70 W AES przy zwarciu 200 W -terminowe przekazywanie mocy IEC, zalecana górnoprzepustowa częstotliwość podziału 150 Hz (z siecią górnoprzepustową co najmniej 12 dB/oktawę) i czułość 2,83 V/1 m, 94 dB. Jest to dość duża wstążka o wymiarach około 255 mm (10 cali) × 116 mm (4,6 cala) i może być używana zarówno w formacie otwartym (dipol), jak i zamkniętym (monopol).

Testy rozpoczęto przy użyciu starszego analizatora LMS LinearX w celu uzyskania 300-punktowego schodkowego wykresu impedancji fali sinusoidalnej pokazanego na rysunku 1. Przy nominalnej impedancji 6 Ω, LM10n ma DCR 6,4 Ω, bardzo niewielki rezonans przy 132 Hz i minimalną impedancję 6,28 Ω i 2,79 kHz.

Rysunek 1: Wykres impedancji radiana LM10n w powietrzu swobodnym.

Następnie zamontowałem taśmę LM10n w obudowie wyposażonej w przegrodę o wymiarach 18” × 10” i zmierzyłem zarówno poziomą, jak i pionową linię w osi i poza nią przy 2 V/0,5 m (znormalizowane do 2,83 V/1 m) od 0° na- odchylenia osi o 45° od osi dzięki analizatora Loudsoft FINE R+D i mikrofonu GRAS 46BE (dostarczanego dzięki uprzejmości Loudsoft i GRAS Sound & Vibration).

Rysunek 2 przedstawia charakterystykę częstotliwościową na osi, która wykazuje płynny wzrost odpowiedzi od około 300 Hz (ograniczenie niskiej częstotliwości w pomiarze FFT SPL w okienku) do 10 kHz, gdzie przetwornik rozpoczyna spadek dolnoprzepustowy drugiego rzędu. Oczywiście wymagana byłaby pewna korekcja filtra, albo w postaci pasywnej sieci konturowej, albo aktywnej sieci regałów.

Rysunek 2: Pasmo przenoszenia na osi Radian LM10n.

Rysunek 3 przedstawia reakcję w osi i poza osią w zakresie od 0° do 45° w płaszczyźnie poziomej. Rysunek 4 przedstawia znormalizowaną odpowiedź w płaszczyźnie poziomej. Rysunek 5 przedstawia poziomy wykres biegunowy 180° (w przyrostach co 10° z zastosowanym wygładzaniem co 1/3 oktawy), wygenerowany przez analizator CLIO Pocket i towarzyszący mu mikrofon (dzięki uprzejmości Audiomatica SRL). Dla płaszczyzny pionowej LM10n rysunek 6 przedstawia odpowiedź od 0° do 45°, znormalizowaną na rysunku 7, z wykresem mocy generowanej przez CLIO przedstawionym na rysunku 8. Na koniec rysunek 9 przedstawia porównanie SPL dla dwóch próbek, pokazując dwie próbki przetwornika planarnego Radian LM10n, które należy dopasować w zakresie ≤1dB w całym zakresie roboczym przetwornika.

Rysunek 3: Pozioma charakterystyka częstotliwościowa radian LM10n w osi i poza osią (0°=czarny; 15°=niebieski; 30°=zielony; 45°=fioletowy).
Rysunek 4: Znormalizowana pozioma charakterystyka częstotliwościowa radian LM10n w osi i poza osią (0°=czarny; 15°=niebieski; 30°=zielony; 45°=fioletowy).
Rysunek 5: Wykres biegunowy w płaszczyźnie poziomej radianu LM10n od 0° do 180° (w przyrostach co 10°).
Rysunek 6: Pionowa charakterystyka częstotliwościowa radian LM10n w osi i poza osią (0°=czarny; 15°=niebieski; 30°=zielony; 45°=fioletowy).
Rysunek 7: Znormalizowana pionowa charakterystyka częstotliwościowa radiana LM10n w osi i poza osią (0°=czarny; 15°=niebieski; 30°=zielony; 45°=fioletowy).
Rysunek 8: Wykres biegunowy radianu LM10n od 0° do 180° w płaszczyźnie pionowej (w przyrostach co 10°).
Rysunek 9: Porównanie SPL w dwóch próbkach Radian LM10n.

Do pozostałej serii testów skonfigurowałem analizator Listen AudioConnect i mikrofon 1/4” SCM (dostarczony przez Listen, Inc.) do pomiaru zniekształceń i generowania wykresów czasowo-częstotliwościowych. Do pomiaru zniekształceń LM10n ponownie zamontowano w tej samej obudowie, w której zastosowano pomiary odpowiedzi częstotliwościowej, a SPL ustawiono na 94 dB w odległości 1 m (2,63 V określone dzięki generatora szumu różowego i wewnętrznego SLM w oprogramowaniu SoundCheck 21). . Następnie zmierzyłem zniekształcenie dzięki mikrofonu Listen umieszczonego 10 cm od ujścia przetwornika. W rezultacie powstały krzywe zniekształceń pokazane na rysunku 10. Należy zauważyć, iż podobnie jak w przypadku Radian LT6 i LT2, LM10n ma wyjątkowo niski poziom trzeciej harmonicznej.

VCJan2024_TB-RadianLT10n-Figure10

Postępując zgodnie z tą sekwencją testową, skonfigurowałem SoundCheck 21 do wygenerowania krzywej odpowiedzi impulsowej 2,83 V/1 m i zaimportowałem dane do systemu Listen’s SoundMap Time/Frequency. Rysunek 11 przedstawia wynikowy wykres wodospadu skumulowanego zaniku widma (CSD). Rysunek 12 przedstawia wykres krótkoczasowej transformaty Fouriera (STFT).

Rysunek 11: Wykres wodospadu Radian LM10n SoundCheck CSD.
Rysunek 12: Wykres krótkoczasowej transformaty Fouriera (STFT) radiana LM10n SoundCheck.

Patrząc na wszystkie dane, LM10n firmy Radian Audio Engineering jest bardzo interesującą, wielkoformatową wstęgą, która prawdopodobnie będzie dobrze działać w zestawie źródeł liniowych składających się z czterech do sześciu wstęg. Biorąc pod uwagę reputację przetworników wstęgowych ze względu na szczegółowość i klarowność, a także doskonałą jakość wykonania Radian, LM10n byłby dobrą alternatywą do rozważenia zarówno w przypadku monitorów domowych, jak i studyjnych. Po więcej informacji odwiedź www.radianaudio.com. VC

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w czasopiśmie Voice Coil w styczniu 2024 r.



Source link

Idź do oryginalnego materiału