Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae świętuje 15-lecie istnienia

opolska360.pl 6 miesięcy temu

Uroczystości na okazję jubileuszu rozpoczęły się od odsłonięcia kolejnych tablic tworzących od marca 2023 – z inicjatywy Stowarzyszenia – dwujęzyczną ścieżkę edukacyjną w Raszowej. Dotąd było ich osiem. Teraz ścieżka poszerzyła się o pięć kolejnych. Dotyczą m.in. pracy na roli, stowarzyszeń i zespołów, a także historii miejsca, gdzie w tej chwili mieści się przedszkole i Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae.

W założeniu twórców na tych planszach mieszkańcy mogą odnaleźć swoich przodków. Lepiej uświadomić sobie wspólną przeszłość i teraźniejszość. W całym projekcie chodzi o to, aby zatrzymać czas. A także oddać hołd dawnym mieszkańcom miejscowości.

– Dziękujemy wszystkim, którzy się w to dzieło zaangażowali. Historia Raszowej dzięki tym tablicom stała w różnych miejscach żywym obrazem. Niech to służy młodemu pokoleniu. Niech będzie znakiem przypominającym raszowską tradycję – mówił proboszcz Raszowej, ks. Korneliusz Wójcik.

Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae prowadzi szkoły i przedszkola

Ostatnia tablica stanęła w sąsiedztwie szkoły. Przypomniano na niej węzłowe daty z dziejów Stowarzyszenia. W listopadzie 2008 doczekało się rejestracji. 1 września 2009 utworzyło pierwsze dwujęzyczne i pracującą zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori szkołę i przedszkole w Raszowej. Cztery lata później powstały dwie podobne placówki w Gosławicach w gminie Dobrodzień (teraz prowadzi je w tej chwili inne stowarzyszenie). W 2014 roku powstała szkoła w Opolu-Malinie, a w 2016 roku przedszkole.

– euforia jest najlepszą formą wdzięczności – mówiła dr Małgorzata Wysdak, prezes Stowarzyszenia. – Nasze serca są dziś przepełnione radością. Jest cudowny słoneczny dzień. Są z nami wspaniali ludzie, przyjaciele, osoby, które od początku wspierały naszą działalność. Powód naszego spotkania to 15 lat pracy na rzecz dzieci i edukacji naszego regionu. Przed 15 laty spotkała się grupa osób chcących zmienić oblicze edukacji. Nikt z nas, którzy tworzyli Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae – Dla dzieci Śląska – nie przypuszczał, w jakim kierunku popłynie statek naszych marzeń i idei.

Dwujęzyczność i pedagogika Montessori

– Naszym priorytetem była od początku polsko-niemiecka dwujęzyczność połączona z pedagogiką Montessori. Ona daje dzieciom sposobność samodzielnego poznawania, zdobywania wiedzy, odkrywania horyzontów, niekończącej się podróży – opisuje.

Pani prezes mówiła o dumie z absolwentów. A także o wdzięczności dla wszystkich, którzy w różny sposób do działalności i rozwoju placówek edukacyjnych Stowarzyszenia się przyczyniły.

Historię, charakter pracy i priorytety programu Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae pokazali w programie pełnym muzyki, tańca kolorów i ruchu uczniowie miejscowego przedszkola i szkoły. Nie zabrakło także wielkiego urodzinowego tortu.

Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae jest prekursorem

– Zarówno tablice, jak i jubileusz szkoły mają dla mniejszości niemieckiej duże znaczenie – powiedział „O!Polskiej” Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń i Sejmiku Województwa Opolskiego.

– Stowarzyszenie Pro Liberis Siesiae i Raszowa są prekursorem gdy idzie o edukację mniejszościową w Polsce. Było to pierwsze stowarzyszenie, które w nauczaniu niemieckiego podjęło wysiłek wykraczający poza nauczanie 3 godzin języka mniejszości tygodniowo. Pokazało, iż można prowadzić edukację na wyższym poziomie. Dodali do tego pedagogikę Montessori. Przetarło dwa szlaki – lepszej edukacji mniejszościowej i edukacji stowarzyszeniowej. A tablice pokazują, iż Stowarzyszenie wpłynęło na edukację już nie tylko uczniów, ale mieszkańców poza nią – podkreśla.

Gratulacje jubilatom składali m.in. przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i gminnego, kuratorium, dobroczyńcy Stowarzyszenia i inni. Byli wśród nich konsul Niemiec w Opolu Peter Herr oraz dr Christoph Bergner, w latach 2006 do 2014 pełnomocnik rządu Niemiec do spraw przesiedleńców i mniejszości narodowych.

A potem już była zabawa.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału