Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Przasnyszu we współpracy z Medyczną Szkołą Policealną w Przasnyszu zrealizowała w 2024 roku projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pt. „Strefa Pasji i Aktywności w Działaniu”. Przyszedł czas na jego podsumowanie.
– Zaproponowałyśmy mieszkańcom Przasnysza, powiatu przasnyskiego oraz subregionu ostrołęckiego mnóstwo aktywności w takich obszarach jak kreatywność i rozwój osobisty, edukacja i profilaktyka, zdrowie i aktywność fizyczna – przekazuje Luiza Dawidziuk, kierownik przasnyskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce.
Łącznie w 97 wydarzeniach wzięło udział ponad 1800 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
– Najciekawsze wydarzenia, które cieszyły się zainteresowaniem to warsztaty wizażu, warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, warsztaty florystyczne, rękodzielnicze (m.in. makrama i decoupage), zajęcia fitness i taneczne, warsztaty zdrowego odżywiania oraz dwa konkursy i turniej Rummikub. Dla najmłodszych odbiorców zorganizowałyśmy warsztaty konstruktorskie z wykorzystaniem klocków Lego, warsztaty z elementami grywalizacji oraz warsztaty teatralne – informuje nasza rozmówczyni.
Bardzo ważnym fragmentem projektu był cykl warsztatów profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczniowie spotykali się z psychologiem i psychoterapeutą, aby poznać sposoby przeciwdziałania hejtowi i przemocy rówieśniczej. Nauczyciele i rodzice wzięli udział w seminarium na temat profilaktyki i mechanizmów uzależnienia oraz w warsztatach na temat prawidłowej komunikacji z dzieckiem.
– W ramach realizacji projektu zorganizowałyśmy dwa duże eventy. Pierwszym z nich był Tydzień Zdrowia i Urody z okazji Dnia Kobiet, w czasie którego panie wzięły udział w warsztatach baristycznych, koncercie, skorzystały również z konsultacji na temat zdrowego stylu życia oraz dietetycznych. Wydarzenie było również okazją do skorzystania z zabiegów pielęgnacyjnych przygotowanych przez nauczycieli i słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu – mówi pani kierownik.
Drugie wydarzenie to czerwcowy Piknik Naukowo-Integracyjny.
– Dla ponad 300 gości przygotowałyśmy strefę gastronomiczną, koncert lokalnych artystów, punkt rejestracji dawców szpiku Fundacji DKMS, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Na najmłodszych czekały profesjonalne animacje, szczudlarze i pokazy cyrkowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko naukowe z doświadczeniami i ciekawostkami dla młodszych i starszych, w tym widowiskowe pokazy z użyciem ciekłego azotu – przekazuje Luiza Dawidziuk.
Co zatem dalej?
– Wiele działań zrealizowanych w ramach BOM będziemy kontynuować w kolejnych latach. Na stałe w kalendarz wydarzeń wpisał się Klub Rummikuba oraz cykliczne turnieje tej gry. Dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje teatralne, naukowe, techniczne i inne. Z pewnością nie zabraknie również warsztatów rękodzieła, które cieszą się dużym zainteresowaniem – zapowiada.
– Dzięki projektowi „Strefa Pasji i Aktywności w Działaniu” budynek przy Szpitalnej 10 stał się przestrzenią odkrywania i rozwijania pasji oraz integracji mieszkańców miasta i regionu. Nasz projekt udowodnił, jak ważne są lokalne inicjatywy, wychodzenie poza utarte schematy i kreatywność – podsumowuje nasza rozmówczyni i dziękuje wszystkim uczestnikom warsztatów i zajęć za zaangażowanie i aktywny udział w projekcie.
– Państwa otwartość i energia sprawiły, iż nasze działania były pełne inspiracji i wyjątkowej atmosfery. Ufamy, iż Biblioteka Pedagogiczna na stałe stanie się miejscem rozwijania Waszych pasji i budowania przestrzeni do jeszcze większej aktywności – przekazuje.
ren