„Strzelnica w powiecie” – Ostatni dzwonek dla samorządów

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

17 września mija termin składania wniosków o dofinansowanie. Już od września wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywał nowy program zajęć strzeleckich w ramach przedmiotu „Edukacja obronna”. Kończy się dwuletni okres przejściowy, który był też oknem dla samorządów, by wybudować klasyczną strzelnicę lub zakupić jej wirtualny odpowiednik. Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu „Strzelnica w powiecie” można składać tylko do 17 września.

Już od 2022 roku w szkołach podstawowych w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” wprowadzono nowe zagadnienia związane z misjami Sił Zbrojnych RP, ich rolą i zadaniami w systemie obronności państwa, a także podstawową pierwszą pomocą w sytuacjach zagrożenia życia i zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią palną. W szkołach ponadpodstawowych zajęcia z tego przedmiotu rozszerzono także o praktyczne szkolenie strzeleckie, z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik ASG oraz strzelnic wirtualnych i laserowych. Przez ostatnie 2 lata nie we wszystkich placówkach edukacyjnych takie zajęcia były możliwe, a powodem był brak strzelnic w najbliższej okolicy.

Program „Strzelnica w powiecie”, realizowany od 2018 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, oferuje dofinansowanie stworzenia strzelnic do 80 proc. kosztów inwestycji. Program ten wspiera tworzenie strzelnic klasycznych, pneumatycznych oraz wirtualnych i właśnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę w kontekście nauki młodzieży. Jak podaje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, do lipca 2024 r. w ramach projektu powstały 22 strzelnice pneumatyczne, 5 klasycznych i aż 288 wirtualnych. Największą popularnością program cieszy się na wschodzie Polski. W województwie podkarpackim, z pomocą programu powstało 31 strzelnic wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczna. W lubelskim zaś 28 wirtualnych i 4 pneumatyczne. Zainteresowanie widać również na Mazowszu gdzie znajdziemy 26 strzelnic wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczną. Najmniejsza liczba wniosków składana jest w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim powstało zaledwie 7 strzelnic wirtualnych. W pozostałych województwach także przeważały wnioski o dofinansowanie strzelnic wirtualnych.

– „»Strzelnica w powiecie« jest szansą na upowszechnienie strzelectwa w całej Polsce. Dostęp do nauki mogą zyskać również mniejsze ośrodki miejskie. W programie chodzi głównie o naukę bezpiecznego posługiwania się bronią palną i stworzenie do tego bezpiecznych warunków. jeżeli ktoś w wieku szkolnym pozna te wartości, a następnie wybierze ścieżkę życiową prowadzącą przez mundur np. policyjny lub wojskowy, ma na starcie zakorzenione w sobie prawidłowe nawyki. Program jest realizowany na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, iż powiaty, które występują o dofinansowanie, nie powinny czekać na ostatnią chwilę. Termin aktualnego naboru upływa już 17 września. Ważne, żeby powiaty nie czekały do ostatniej chwili z wypełnieniem i wysyłką wniosków, ponieważ często wymagają one modyfikacji, na które może zabraknąć czasu” – mówi Paweł Mateńczuk, pseudonim „Naval”, weteran jednostki wojskowej GROM, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw warunków służby wojskowej.

– „Strzelectwo może również zainspirować młodych do innej ścieżki – sportowej. Strzelectwo jest pięknym sportem. Na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich z dumą obserwowaliśmy biało-czerwone barwy naszych strzelców, wśród których znajdowali się również żołnierze. Program „Strzelnica w powiecie” wpływa pozytywnie na kształtowanie postawy fizycznej i psychicznej, oprócz tego uczy patriotycznego patrzenia na nasz kraj. Program przeznaczony także dla młodzieży może wskazać im ścieżki dalszego rozwoju. Możliwe, iż dzięki programowi w przyszłości zyskamy złotych medalistów lub oficerów” – dodał Paweł Mateńczuk, ps. „Naval”, pełnomocnik MON do spraw warunków służby wojskowej.

Samorządy muszą się spieszyć – termin mija 17 września

Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego budowę, remonty i utrzymanie strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i organizacji proobronnych. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod taką inwestycję nie wszędzie jest jednak możliwe. Doskonałą alternatywą dla klasycznej strzelnicy jest strzelnica wirtualna. Oprócz trenażerów WISŁA SN, które w swoich szkoleniach wykorzystuje Akademicki Związek Sportowy, dostępne są także inne rozwiązania z portfolio Milisystem S.A.

System szkolenia WISŁA SP to zaawansowane rozwiązanie, przeznaczone dla treningu strzeleckiego, zapewniające realistyczne doświadczenia. Pozwala na trening z wykorzystaniem własnej broni palnej lub specjalnych replik, łącząc technologię komputerową z systemami laserowymi. Co ważne, pozwala uniknąć używania amunicji ślepej, dzięki czemu jest w 100 proc. bezpieczna.

Więcej informacji na temat zasad składania wniosków o dofinansowanie zakupu wirtualnej strzelnicy w ramach projektu „Strzelnica w powiecie” można znaleźć na każdej stronie lokalnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, które rozpatrują wnioski, a także na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. Termin nadsyłania wniosków mija 17 września.

Agencja Prłka i Partnerzy

Idź do oryginalnego materiału