Studenci AGH najlepsi na świecie. Zespół AGH Space Systems zwycięzcą Australian Rover Challenge 2025

krknews.pl 1 dzień temu

Zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie triumfował w tegorocznej edycji Australian Rover Challenge (ARCh) 2025, która odbyła się w dniach 27–30 marca na Uniwersytecie w Adelajdzie. Studenci z Polski zdobyli 421,6 punktów na 500 możliwych, pokonując 14 drużyn z całego świata i zdobywając najwyższe miejsce na podium.

– Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny istotny moment w historii polskiej technologii kosmicznej – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH. – Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców.

Debiut z mistrzowskim finałem

Dla krakowskiego zespołu był to pierwszy start w australijskim konkursie, który uchodzi za jeden z najbardziej wymagających w świecie akademickiej robotyki kosmicznej. W ciągu czterech dni zawodnicy mierzyli się z symulowanymi zadaniami księżycowymi – od automatycznego mapowania terenu, przez pozyskiwanie zasobów, po budowę infrastruktury z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanych łazików.

– Zawody ARCh stanowiły dla naszego zespołu zupełnie nowe wyzwanie – zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania całkiem nowych umiejętności łazika jak i naszych operatorów. Jednak ta wielomiesięczna, ciężka praca każdego członka zespołu przyczyniła się do tego sukcesu – podkreślają członkowie AGH Space Systems.

W decydującej konkurencji Mapping & Autonomous Task krakowski zespół zmierzył się z faworytem – drużyną UQ Space z Uniwersytetu Queensland, która miała minimalną przewagę punktową. Ostatecznie to łazik Kalman zaprojektowany przez AGH wykonał zadanie szybciej i precyzyjniej – samodzielnie zidentyfikował i zmapował wszystkie obiekty na terenie testowym.

Polacy docenieni przez ekspertów

Prezentacja zespołu spotkała się z uznaniem sędziów. Doceniono zaawansowane algorytmy autonomicznej nawigacji oraz metody analizy danych zastosowane przez studentów z Krakowa. Kalman bezbłędnie poruszał się po trudnym terenie i skutecznie wykonał zadania w konkurencjach Space Resources Task i Excavation & Construction Task.

Zespół AGH Space Systems zademonstrował m.in. zdolność precyzyjnego pozyskiwania surowców z symulowanego regolitu księżycowego oraz montażu infrastruktury w warunkach imitujących powierzchnię Księżyca.

– The Australian Rover Challenge is one of the most technically demanding student competitions in the world – mówi dr John Culton, współzałożyciel ARCh i dyrektor Andy Thomas Centre for Space Resources. – Students are tasked with complex engineering and robotics challenges that mirror real-world lunar exploration. The experience is invaluable for developing the skills they’ll need in their future careers.

Polskie ambicje sięgają gwiazd

Australian Rover Challenge to prestiżowe zawody organizowane co roku przez Uniwersytet w Adelajdzie. Uczestnicy – zespoły studenckie z całego świata – rywalizują w warunkach symulowanej misji księżycowej, wykorzystując zaprojektowane przez siebie łaziki. Konkurs obejmuje zadania związane z autonomiczną nawigacją, eksploracją, pozyskiwaniem zasobów i budową infrastruktury.

fot. Kamil Kopacz

Idź do oryginalnego materiału