

Studenci Politechniki Opolskiej zaprojektowali robota, który może pomóc osobom chorym. To efekt ich prac dyplomowych. Wcześniej pracowali nad nim w ramach koła naukowego PLCTEAM.
– Jest on już prawie ukończony. Dzięki zaangażowaniu panów: Fili, Neumanna, Ungiera i Paczkowskiego, pojawiły się nowe pomysły na realizację prac inżynierskich, które mogłyby sprzyjać ukończeniu budowy całego robota – mówi dr inż. Paweł Majewski, adiunkt na Politechnice Opolskiej.
– Moja praca inżynierska polegała na wykonaniu systemu stabilizacji chwytaka w robocie mobilnym. System ten niweluje drgania, więc może pomóc m.in. osobom z Parkinsonem. Chorym trzęsą się dłonie, a chcą chociażby zjeść zupę. Kiedy ręka się trzęsie system niweluje drgania, a osoba może spokojnie zjeść – opowiada inż. Andrzej Neumann, absolwent studiów I stopnia kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Opolskiej.
– Zbudowałem robota mobilnego, który jest częścią większego projektu, jakim jest Saper. To, co opracowałem, będzie można zaimplementować w robocie Saperze. Pozwoli to na jego samodzielne przemieszczanie się między pomieszczeniami – tłumaczy inż. Dominik Fila, student studiów II stopnia kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Opolskiej.
Dłuższa relacja:
Galeria zdjęć:








autor: Natalia Sikorska