Studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przedstawili „Nowy koncept starej szkoły Tarbut” Wyniki konkursu Lukanova Construction

ttregionalna.pl 1 tydzień temu

18 prac studentów V semestru kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oceniała komisja konkursu „Nowy koncept starej szkoły Tarbut”. Autorzy najlepszych projektów dostaną nagrody od firmy Lukanova Construction. Murowany budynek znany w Białymstoku pod nazwą szkoła Tarbut mieści się w głębi ulicy Lipowej pod numerem 41D. To jeden z najładniejszych i najlepiej zachowanych w mieście przykładów stylu architektonicznego nazwanego „białostocką szkołą muratorską”. W 2023 roku Miasto Białystok sprzedało budynek spółce Lukanova Construction. I właśnie ta spółka zaproponowała Wydziałowi Architektury Politechniki Białostockiej konkurs dla studentów na „Nowy koncept starej szkoły Tarbut”. Największe uznanie komisji konkursowej zdobył projekt Mateusza Suszko i Wojciecha Gryko.

– Zaprojektowaliśmy nową bryłę budynku przy starej szkole Tarbut – opowiada Wojciech Gryko, student VI semestru architektury. – Chcieliśmy, aby nowa bryła była tłem dla zabytkowej zabudowy, która przetrwała mimo wielu przeszkód. Zaprojektowaliśmy ryzalit, który w swoim kształcie nawiązuje do zadaszenia we frontowej ścianie budynku. W części parteru stworzyliśmy część przestrzeń kawiarnianą, która ma zachęcać ludzi do odwiedzania tego miejsca i podziwiania starej zabytkowej zabudowy.

– Kształtem budynku chcieliśmy wpisać się w lokalną urbanistykę i stworzyć również przestrzeń, która będzie łączyć zastaną tkankę miejską z naszym budynkiem właśnie proponując układ ścieżek i parku – dodaje Mateusz Suszko.

Studenci za swój projekt dostaną 3 800 zł i dodatkową niespodziankę – laptop.

Tomasz Musiuk i Mateusz Radkiewicz omawiając swój projekt zaznaczyli, iż każda inwestycja musi się zwracać. Kierując się tą ideą i doświadczeniem swojego nauczyciela akademickiego dr. inż. arch. Piotra Trojniela projektując wykorzystali zarys działki przypisanej do budynku.

– Wykorzystaliśmy ścianę pożarową, która pozwoliła nam umieścić okna przy wysunięciu ściany o 30 cm – wyjaśnia Radkiewicz. – Naszą inspiracją była elektrownia Powiśle, która jest idealnym połączeniem stali oraz cegły. Chcieliśmy na pewno zachować spójność, żeby ten projekt żył, żeby ze sobą zbytnio nie kontrastował. Żeby ludzie wchodząc na teren tej działki, użytkując nowy obiekt, czuli taki spokój. bezpieczeństwo i po prostu, iż są w swoim otoczeniu.

Pomysłem studentów jest też stworzenie ciągu spacerowego z terenów Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej do budynku dawnej szkoły Tarbut i dalej, w kierunku ulicy Lipowej.

– Żeby to była fajna przestrzeń spacerowa dla mieszkańców Białegostoku i tętniła życiem – dopowiada Tomasz Musiuk, współautor projektu, który zdobył III nagrodę w konkursie.

Podobnie myśleli też laureaci II miejsca.

– W naszym projekcie chcieliśmy nawiązać do starej części tego budynku głównie materiałami, kolorystyką, ale żeby nowy budynek był raczej tłem do zabytkowej bryły – wyjaśnia Jakub Skarżyński. – Te przejścia między operą a ulicą Lipową jest ważnym miejscem – chcieliśmy je połączyć i dać im trochę życia.

Wyniki konkursu „Nowy koncept starej szkoły Tarbut”

  • I nagroda – Mateusz Suszko i Wojciech Gryko

  • II nagroda – Jakub Skarżyński i Diana Syrovatska

  • III nagroda – Mateusz Radkiewicz i Tomasz Musiuk

  • wyróżnienie – Mateusz Krasowski i Karol Klimek

– Szukaliśmy pracy, która w interesujący sposób będzie nawiązywać do istniejącego budynku, nawiąże dialog i widać, iż można to zrobić na wiele sposobów – mówi mgr inż. arch. Bogdan Pszonak, architekt w firmie Meteor Architekci. – Część prac nawiązała poprzez rozwiązania bardzo skromne, używając ograniczonych środków wyrazu, a jednocześnie eleganckie, spójne, a w lekkości nowoczesne. Część prac postawiła na kontrast, na zaznaczenie niezależności budynku nowego i te dwa rozwiązania wydały nam się bardzo interesujące i doceniliśmy zarówno jedne jak i drugie.

Do konkursu stanęło 18 zespołów studentów V semestru kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Organizatora zachwycili różnorodnością projektów.

– Uważałam, iż trzeba dawać młodemu pokoleniu możliwości i inspirację, żeby uczestniczyło w procesach tworzenia miasta, bo wielu z nich urodziło się na Podlasiu i chciałoby też zamieszkać tu przez resztę swojego życia – mówi Elena Łukanowa, prezes Lukanova Construction, która ufundowała nagrody dla studentów. – Jestem zachwycona pomysłami studentów. Bardzo podoba mi się, iż pracowali w zespołach. To jest zawsze wymiana zdań i dialog. Jestem też zachwycona przede wszystkim solidnością tych prac. Rzeczywiście jest wiele ciekawych pomysłów i niebywale otwartych propozycji. Bardzo chcielibyśmy zrobić w tym budynku szkołę prywatną, natomiast w ogóle przeznaczeniem tego budynku jest oświata, ale moim zdaniem oświata to są również centra twórcze, centra kultury, galerie sztuki, pewne miejsca spotkań wielopokoleniowych. Żebyśmy mogli spędzać deszczowe wieczory nie siedząc w domu, a odwiedzając miejsce, gdzie spotkamy swoich sprzymierzeńców, zaczniemy jakiś dialog albo nauczymy się czegoś.

To kolejny konkurs, w jakim mogli wziąć udział studenci kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

– W centrum Białegostoku mamy bardzo znaczący obiekt starej architektury ceglanej – przypomina dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – Studenci zajęli się projektem, który by przywrócił życie i w nowy sposób spojrzał na tkankę historycznej architektury Białegostoku. Miał być to obiekt o funkcji biurowej. Prowadzący przedmiot brali też pod uwagę plany zagospodarowania terenu oraz centrotwórcze aspekty projektu.

Komisja konkursowa w składzie:

  1. Elena Łukanowa – prezes firmy Lukanova Construction sp. z o.o.

  2. dr hab. inż. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

  3. dr inż. arch. Adam Jakimowicz – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

  4. mgr inż. arch. Bogdan Pszonak – architekt w firmie Meteor Architekci

  5. mgr inż. arch. Anna Pszonak – architekt w firmie Meteor Architekci

W budynku przy ul. Lipowej 41D w Białymstoku przed II wojną światową mieściła się powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut. Ostatnio – Specjalna Zasadnicza Szkoła Zawodowa. To jeden z najładniejszych i najlepiej zachowanych w mieście przykładów stylu architektonicznego nazwanego „białostocką szkołą muratorską”. W 2023 roku Miasto Białystok sprzedało budynek spółce Lukanova Construction.

Foto: Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Idź do oryginalnego materiału