Studia w Anglii po Brexicie – co się zmieniło?

mojestypendium.pl 6 godzin temu

Brytyjskie uniwersytety to w wielu przypadkach gwarancja wysokiego poziomu nauczania, prestiżu i szerokich perspektyw na przyszłość. Nic dziwnego, iż Polacy od lat interesują się możliwością studiowania w Wielkiej Brytanii. Jednak po Brexicie studia w Anglii to nie jest tak prosta sprawa jak wcześniej. Czy droga na Oxford, Cambridge i inne znane uczelnie została zamknięta? Zdecydowanie nie! Natomiast warto zdawać sobie sprawę ze zmian. W tym artykule pokrótce omówimy, jak można podjąć studia w Anglii w pobrexitowskich realiach.

Jeśli natomiast interesują Cię ogólne informacje dotyczące studiowania w Wielkiej Brytanii, zachęcamy do lektury naszego artykułu na ten temat!

Czy muszę mieć wizę, żeby podjąć studia w Anglii?

Niestety tak. jeżeli pobyt na studiach będzie trwał dłużej niż pół roku, niezbędna będzie wiza. Można się o nią ubiegać dopiero po przyjęciu na studia, gdyż do złożenia wniosków niezbędny będzie dokument CAS (Confirmation of Acceptance for Studies). To właśnie on potwierdza pozytywną aplikację na uczelnię. Jakie jeszcze dokumenty musisz mieć ze sobą?

  • Ważny paszport
  • Certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie, którego oczekuje uczelnia
  • Dowód opłacenia czesnego

Wiza wydawana jest na okres 5 lat i w 2025 roku kosztuje 524 funty.

Więcej informacji na temat wizy znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie zdrowotne

Kolejny obowiązek przyszłego studenta to wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w ramach systemu IHS (Immigration Health Surcharge). Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do publicznej służby zdrowia, tak samo jak obywatele brytyjscy. Musisz pamiętać, iż to obowiązkowy koszt, uiszczany razem z aplikacją za wizę. W 2025 roku ubezpieczenie dla studenta wynosi 776 funtów za rok.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz tutaj.

Koszty studiowania w Anglii

Przed Brexitem wielu Polaków z euforią korzystało z możliwości zaciągnięcia korzystnego rządowego kredytu studenckiego na studia w Anglii. Czyniło to studiowanie w Zjednoczonym Królestwie bardzo atrakcyjnym. Od czasów opuszczenia Unii Europejskiej przez UK polscy studenci traktowani są jak studenci międzynarodowi. Oznacza to, iż płacą takie czesne, jakie wcześniej płaciły osoby spoza Unii Europejskiej.

Stawki różnią się w zależności od uczeni, ale trzeba się liczyć z tym, iż czesne zwykle nie będzie niższe niż 20 tysięcy funtów.

Stypendia na studia w Anglii?

Jak wspomnieliśmy powyżej, studenci z Polski utracili możliwość ubiegania się o wsparcie oferowane w ramach programów rządowych. Czy to definitywnie zamyka drogę do podjęcia studiów w Anglii za darmo? Wcale nie! W dalszym ciągu istnieje wiele organizacji, udzielających stypendiów na studia w Zjednoczonym Królestwie. Radzimy śledzić naszą bazę stypendiów zagranicznych. W każdym tygodniu publikujemy nowe informacje na temat możliwości podjęcia studiów w różnych krajach. Warto być na bieżąco, aby nie przegapić swojej szansy!

Czy mogę sobie dorobić?

Jeśli rozważasz zdobycie dodatkowych środków finansowych na studia, to możesz dorabiać. Studenci chętnie podejmują pracę na terenie uczelni albo w usługach, takich j gastronomia czy sprzedaż. Jednakże musisz pamiętać, iż na wizie studenckiej w trakcie roku akademickiego możesz legalnie pracować nie więcej niż 20 godzin tygodniowo. Za to w trakcie wakacji masz możliwość pracy na pełen etat.

A o ile chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii, to napisaliśmy o tym artykuł – polecamy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Idź do oryginalnego materiału