Będzie pół na pół – część zajęć stacjonarnie, część dzięki Internetu. Akademia Zamojska tworzy kolejne ułatwienia dla swoich studentów. Senat Uczelni podjął decyzję, iż połowa zajęć na niektórych kierunkach odbywać się będzie w formule online. Pozwoli to wielu studentom łączyć życie prywatne, pracę i kształcenie na Akademii Zamojskiej.
– Taka hybrydowa formuła studiów pozwala na zdobycie dyplomu bez konieczności dojeżdżania do siedziby uczelni. Jest to wygodne zwłaszcza dla osób, które pracują, mają rodziny, albo dojazdy zajmują dużo czasu i są kosztochłonne. Chcemy dać szansę na zdobycie wykształcenia i dyplomu każdemu, kto ma taką nadzieję i chęć, ale ze względu na sytuację zawodową lub rodzinną miał dotychczas pewne bariery. Ponadto przyszłym i obecnym studentom przysługuje prawo skorzystania z Indywidualnej Organizacji Studiów, która również pozwala połączyć różne obowiązki i sfery życia ze studiami – mówi rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz.
Od nowego cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2024/2025 r., do 50 procent zajęć dydaktycznych odbywać się będzie w formule online na niektórych kierunkach studiów, takich jak: logistyka, mechanika i budowa maszyn oraz finanse i rachunkowość.
– Akademia Zamojska kształci na kierunku logistyka na poziomie inżynierskim. Nowością od najbliższego roku akademickiego będą wykłady prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość czyli w tzw. systemie online. Takie rozwiązanie dla studentów to oszczędność czasu, kosztów dojazdów na Uczelnię, łatwa aktualizacja wiedzy i dostęp do materiałów poprzez platformę internetowąi – tłumaczy korzyści płynące z tego rozwiązania dr inż. Jacek Poleszak, dyrektor Instytutu Logistyki Akademii Zamojskiej.
– Podjęliśmy decyzję, by wykłady i zajęcia teoretyczne odbywały się drogą online. Z kolei zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne odbywać się będą w Centrum Badań i Transferu Technologii AZ przy ul. Szczebrzeskiej, gdzie znajdują się profesjonalne laboratoria. To ukłon w stronę naszych studentów, z których wielu już pracuje i łączy obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni – dodaje dr Stanisław Tryka, dyrektor Instytutu Mechaniki i Budowy Maszyn AZ.
Zmiany dotyczą nie tylko możliwości odbywania zajęć online, ale również obejmują wprowadzenie innowacyjnych przedmiotów. Wdrożone zmiany są odpowiedzią na postęp technologiczny i rozszerzającą się cyfryzację sektora finansowego, pojawią się również na kierunku finanse i rachunkowość.
– W formule online będą odbywać się prawie wszystkie wykłady na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia (magisterskich). Natomiast zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne zostaną poprowadzone stacjonarnie. Ponadto program studiów został uzupełniony o przedmiot dotyczący innowacji w finansach: „blockchain i kryptoaktywa” w wymiarze 15 godz. na studiach I stopnia oraz w wymiarze 30 godz. na studiach II stopnia. Wprowadziliśmy także na studiach II stopnia wątek sztucznej inteligencji do przedmiotu, który w tej chwili przyjął nazwę „prognozowanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – mówi dr Maria Kierepka, dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości AZ.
Zmiany wejdą w życie 1 października br.