Dziesięcioro utalentowanych uczniów pochodzących ze Świętokrzyskiego otrzymało stypendia im. Andrzeja Radka. Wyróżnienia od 37 lat są przyznawane przez Towarzystwo im. Stefana Żeromskiego. Wydarzenie odbyło się w środę, 25 października, w Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Sylwia Zacharz, prezes Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego wyjaśniła, iż stypendia trafiają do uczniów z naszego regionu, którzy są podobni do Andrzeja Radka, bohatera „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.
– Kandydatów na stypendystów najczęściej zgłaszają nam szkoły: nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, czasami są to różnego rodzaju instytucje lub stowarzyszenia, które opiekują się dziećmi wybitnie uzdolnionymi, ale pochodzącymi z niewielkich miejscowości województwa świętokrzyskiego, mającymi trudniej niż ich rówieśnicy. Są to najczęściej uczniowie, którzy wiedzą, iż nauka jest dla nich drogą, ale i szansą na lepsze życie – podkreśliła.
Sylwia Zacharz zwróciła uwagę, iż stypendium jest przyznawane już od 37 lat.
– Daje nam nadzieję na to, iż ciągle w naszym społeczeństwie są takie jednostki, o które warto walczyć. Żeromski o tym mówił i choć dużo czasu minęło od wydania „Syzyfowych prac”, to jednak cały czas wśród tych młodych ludzi jest ta wartość wiedzy, nauki, pęd do tego, żeby lepiej żyć i świadomość, iż nauka da im to lepsze życie. Więc dopóki będą takie dzieci, będziemy trwali i my – zadeklarowała.
Jedna z laureatek stypendium, Nina Wiśniewska powiedziała, iż cieszy się z otrzymanego wyróżnienia.
– Jest bardzo dużą pomocą naukową ze względu na stan materialny mojej rodziny. Patrząc na to, iż mam tutaj do czynienia z wieloma zdolnymi osobami, które również kształcą się, to jest to dla mnie niesamowite wyróżnienie, iż mogę tutaj być – przyznała.
Wójt Masłowa, Tomasz Lato pojawił się na uroczystości z kilku powodów. Nie tylko chciał osobiście pogratulować trojgu laureatów ze swojej gminy, ale też gmina od lat ma swój wkład w fundusz stypendialny. Dodaje, iż stypendia im. Andrzeja Radka to forma wsparcia młodych ludzi, która ma już swoją tradycję.
– Trafia do najzdolniejszych dzieci, pochodzących z rodzin, które nie do końca mogą zapewnić im możliwość kształcenia. Choć dziś ta forma pomocy jest już bardziej zrównana niż w latach poprzednich, to przez cały czas ma wielką wartość. Te dzieci, po pierwsze, mogą się czuć docenione w swoich środowiskach, a po drugie mogą otrzymać jakieś konkretne wsparcie na początku nauki w nowej szkole, czy też rozpoczynając studia – powiedział.
Stypendystom gratulował Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– To cenna inicjatywa, która trwa już prawie cztery dekady. W ten sposób wyszukiwane są talenty z małych szkół – zauważył.
Dotacje na stypendia, co roku, przekazuje także urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego. Wicemarszałek Renata Janik zwróciła uwagę na pozafinansowy wymiar stypendium.
– Dla mnie jest bardzo ważne pokazanie, iż bycie pracowitym jest dostrzegane w dzisiejszych czasach, iż poprzez swoją pracę możemy osiągać sukcesy, a jak inni to doceniają, to myślę, iż ma ogromne znaczenie nie tylko z perspektywy osób, które wspierają, ale także z perspektywy osób, które to wsparcie otrzymują. I to jest bardzo ważne, żebyśmy w regionie świętokrzyskim wspierali i doceniali młodych, ambitnych ludzi, nie tylko z ubogich rodzin, ale w ogóle wszystkich – mówiła.
W tym roku stypendyści otrzymali nagrody rzeczowe oraz jednorazową nagrodę finansową w kwocie od 1,3 tys. do 2,1 tys. zł.
Stypendia im. Andrzeja Radka przyznano w 2023 roku następującym osobom:
Klaudii Galasińskiej – uczennicy czwartej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie;
Ninie Wiśniewskiej – absolwentce II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, studentce I roku kierunku Biotechnologia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach;
Davydowi Stasinchukowi – absolwentowi Szkoły Podstawowej w Brzezinkach w Gminie Masłów, uczniowi klasy pierwszej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach;
Natalii Stefanowskiej – uczennicy drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach;
Weronice Kotas – uczennicy klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach;
Michałowi Jamrozowi – uczniowi klasy piątej Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie;
Patrycji Korus – absolwentce Szkoły Podstawowej w Brzezinkach w Gminie Masłów, uczennicy klasy pierwszej VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach;
Marcinowi Galasińskiemu – absolwentowi Szkoły Podstawowej w Węgleszynie w Gminie Oksa, uczniowi klasy pierwszej I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie;
Wiktorowi Sucharskiemu – uczniowi klasy drugiej Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie
Natalii Siekańskiej – uczennicy klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.