Sukcesy uczniów „Balzera” to powód do dumy i dowód na ich wyjątkowe talenty, umiejętności i ogromny potencjał, jaki tkwi w młodych ludziach ambitnie podejmujących rywalizację w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. W ostatnich miesiącach spore osiągnięcia zanotowali humaniści: Ania Michalik z kl.4c, Kamila Nędzka z kl.4d i Kacper Fiedor z kl.4a.
Przez wiele tygodni pisali wymagane na etapie szkolnym prace na tematy przygotowane przez Organizatorów LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ich wysiłek został doceniony i cała trójka „ zameldowała się” w etapie okręgowym.
18 stycznia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się część pisemna olimpijskich zmagań, w której wzięło udział 74 uczestników z Małopolski. Nasi uczniowie przez cztery godziny rozważali, jak „uchwycić to, co ulotne i przemijające”, wpływ relacji z ojcem na kształtowanie osobowości bohatera literackiego, postawy wobec cywilizacji technicznej, jakie znalazły wyraz w literaturze polskiej XX i XXI wieku. Musieli się też wykazać znajomością zagadnień językowych, rozwiązując test obejmujący wiele działów nauki o języku.
Do części ustnej zakwalifikowali się Ania Michalik i Kacper Fiedor. Znaleźli się wśród 19 najlepszych znawców literatury i języka polskiego z małopolskich szkół średnich. Ten etap zawodów – rozmowa z wykładowcami uniwersyteckimi – był niezwykle wyczerpujący emocjonalnie, wymagał – oprócz wiedzy – odporności psychicznej i opanowania nerwów. Sukcesem zakończył się dla Ani Michalik, która otrzymała rekomendację do zawodów III stopnia. I choć ostatecznie nie będzie jej w Warszawie, to 6 miejsce w Małopolsce w zawodach takiej rangi, tak wymagających, jak olimpiada, jest osiągnięciem zasługującym na najwyższe uznanie!
Sukcesy Ani, Kacpra i Kamili wymagały od nich determinacji i wysiłku – to wiele godzin spędzonych w bibliotece na samodzielnym czytaniu tekstów, zaleconych opracowań, spotkaniach z nauczycielami – opiekunami, samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy w domu.
Aniu! Kacprze! Kamilo! Gratulujemy wiedzy, sprawności i swobody w wyrażaniu myśli, wrażliwości na słowo! Podziwiamy rzadką już dzisiaj „radość czytania”! Dziękujemy za tę niezapomnianą olimpijską przygodę!
Dumne z Was Marcjanna Borkowska i Marta Prus – Ciołkowa.
PS Wszystkim nauczycielom naszych olimpijczyków czułym na prośby o zwolnienie ich na czas przygotowań z obowiązków niekoniecznych i usprawiedliwianie ich nieobecności na lekcjach innych przedmiotów – dziękujemy!



Tekst: Marcjanna Borkowska