Super wynalazki studentów. Niektóre mają już zastosowanie

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: 08.02.2024. Kielce. Wręczanie nagród w konkursie Student-Wynalazca / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Metody pomagające w leczeniu onkologicznym, leczeniu psychiatrycznym, regeneracji złamanych kości, rehabilitacji ale też układ napędowy bezzałogowego statku powietrznego – to projekty, które zostały docenione przez jurorów konkursu Student-Wynalazca.

W czwartek (8 lutego) poznaliśmy laureatów XIV jego edycji.

Profesor Bożena Kaczmarska, kierownik Katedry Zarządzania Jakością i Własnością Intelektualną w Politechnice Świętokrzyskiej mówi, iż w sumie zgłoszone zostały 123 rozwiązania z 21 uczelni.

– Jak się okazało z uwagi na bardzo wysoki poziom zaprezentowanych rozwiązań, komisja konkursowa miała duże problemy, by wybrać 5 laureatów. Dominują rozwiązania z chemii, biologii, medycyny jak również inżynierii – mówi profesor Bożena Kaczmarska.

Jednym z laureatów został Piotr Falkowski reprezentujący Instytut Łukasiewicza oraz Politechnikę Warszawską. Jest współautorem egzoszkieletu, który pomaga przy rehabilitacji ręki. Sprzęt jest tak zaprojektowany, by można go było łatwo dostosować do pacjenta oraz wydrukować na drukarce 3D.

– Mowa przede wszystkim o pacjentach ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi, ale także osobach po wypadkach i urazach sportowych. Egzoszkielet świetnie sprawdza się przy rehabilitacji pacjentów po udarach – informuje Piotr Falkowski.

Wśród laureatów konkursu znalazł się też student Politechniki Świętokrzyskiej. Pochodzący z Iranu Seyed Amirhossein Hashemi Bosari jest współautorem hybrydowego układu napędowego bezzałogowego statku powietrznego o dużym udźwigu.

W konkursie Student-Wynalazca przyznawanych jest 5 równorzędnych głównych nagród. Są nimi wyjazd i stoisko na odbywającej się w kwietniu Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Młodzi naukowcy biorą również udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie.

Duża część wynalazków nagradzanych w poprzednich edycjach konkursu została wdrożona i jest dostępna na rynku – przykładem są m.in. podwodne drony, które w 2017 roku przedstawili studenci z AGH w Krakowie. Okazały się dużym sukcesem, którym zainteresowały się firmy między innymi w Dubaju. Koszt jednego drona przygotowanego przez firmę założoną przez konstruktorów sięga choćby miliona dolarów.

NAGRODY GŁÓWNE

Modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych

Marcin Jakubiec, prof. Krzysztof Kamiński, dr Michał Abram, dr hab. Anna Rapacz, dr Szczepan Mogilski, dr hab. Gniewomir Latacz, prof. Marta Strug

Uniwersytet Jagielloński

Sposób otrzymywania hybrydowego nośnika substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych i hybrydowy nośnik substancji aktywnych należących do grupy leków przeciwnowotworowych

Karina Nizołek, mgr inż. Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Hybrydowy układ napędowy bezzałogowego statku powietrznego o dużym udźwigu

Seyed Amirhossein Hashemi Bosari, dr inż. Łukasz Nowakowski

Politechnika Świętokrzyska

Sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul oraz Sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu

Piotr Pańtak, dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH, dr inż. Joanna Czechowska

Akademia Górniczo-Hutnicza im Stanisława Staszica w Krakowie

Egzoszkielet rehabilitacyjny

Piotr Falkowski, Bazyli Leczkowski, Julia Wilk, Wojciech Kiński, dr inż. Zbigniew Pilat

Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP


Idź do oryginalnego materiału