Zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi, ale tylko 0,6% nadaje się do spożycia. Woda, bo o niej mowa, obchodzi 22 marca swoje święto. Z tej okazji Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny zorganizował specjalne wydarzenie.
Tegoroczna edycja obchodów była promowana hasłem „Woda dla pokoju”. Więcej na ten temat mówi Anna Grobelak, współorganizatorka eventu i wykładowca na wydziale Infrastruktury i Środowiska:
– Każdego roku Światowy Dzień Wody jest celebrowany pod innym hasłem. Tegoroczne hasło jest bardzo wymowne, między innymi ze względu na toczące się wojny, ale również braki wody dla ubogiej ludności. Problem deficytu wody w krajach trzeciego świata jest niestety coraz poważniejszy.
Powodem, dla którego obchody przy ul. Dąbrowskiego 73 cieszą się zainteresowaniem jest rozbudowany i zróżnicowany program. Szerzej kwestię tę zaprezentowała Agata Rosińska, kierownik Katedry Inżynierii, Środowiska i Biotechnologii:
– Jak co roku postanowiliśmy zorganizować obchody Dnia Wody. Myślę, iż jest to istotny temat. Należy podnosić świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest dbanie o zasoby wody. W związku z tym przygotowaliśmy dla naszych gości wykłady przedstawione przez przedstawicieli z różnych instytucji, między innymi z wodociągów czy oczyszczalni ścieków. W dalszej kolejności zaplanowane zostały warsztaty.
To, czemu poświęcone zostały działania w laboratorium przedstawiła wykładowczyni z Politechniki Częstochowskiej, Anna Grosser:
– Dzisiaj przygotowanych mieliśmy 5 grup warsztatów. 3 z nich miały naturę chemiczną, gdzie nasi zaproszeni goście mogli zobaczyć, jak badać twardość wody, zawartość wapnia, zasadowość itd. Ponadto odbywały się warsztaty mikrobiologiczne, gdzie dostrzec można było jakie życie kryje się w osadzie czynnym na oczyszczalni ścieków. Oprócz tego, na zewnątrz znajdował się samochód z Inspektoratu Ochrony Środowiska, w którym pobierane są próbki wody do analizy.
Tegoroczna impreza potrwała do godziny 13:00. Obchody Dnia Wody na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej to wydarzenie cykliczne. Można zatem spodziewać się, iż w przyszłym roku również możliwe będzie podejrzenie z bliska tego ważnego tematu.
WS