Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt, który promuje świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. ŚTP w Zespole Szkół Technicznych był również pełen ciekawych inicjatyw.
Na zaproszenie Szkolnego Koła Ekonomisty, Kamili Surowskiej – szkolnego doradcy zawodowego oraz Anny Majdanik – nauczyciela podstaw przedsiębiorczości gościliśmy Ilonę Skibińską – Fabrawską – Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział w Lublinie oraz Marka Momota – specjalistę ds. komunikacji społecznej. interesujący wykład pt.„ Oszczędzanie i inwestowanie długoterminowe” był inspiracją dla młodych ludzi do refleksji i skłonił do myślenia jakiego wyboru dokonać, jaką decyzję podjąć.
Uczniowie klas czwartych, uczący się w zawodach technik ekonomista, technik budownictwa i technik technologii drewna utrwalili sobie pojęcia siły nabywczej pieniądza, ryzyka i niepewności. Spotkanie uświadomiło młodym ludziom kwestię ważnego wyboru pomiędzy konsumpcją a oszczędzaniem, odroczonej nagrody.
Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim: Piotr Zielonka – Zastępca Dyrektora oraz Dorota Bielecka – doradca klienta przedstawili młodzieży możliwości finansowego wsparcia i rozwoju własnej działalności gospodarczej poprzez przyznawane dotacje oraz bony na zasiedlenie. Dla tych, którzy nie chcą podjąć wyzwania i ryzyka, związanego z założeniem firmy, są proponowane inne formy wsparcia.
W ramach ŚTP, Biuro Karier KUL jako kolejny partner wydarzenia zorganizował spotkania online, prowadzone przez doświadczone osoby, które krok po kroku pokazały, jak stworzyć biznes i zarabiać na własnych produktach online.
Uczniowie wzięli udział w webinarze pt.: „Czy biznes online jest dla mnie? Sprzedaż wiedzy przez internet vs biznes stacjonarny”, podczas którego otrzymali odpowiedzi na pytania, jak i gdzie poznać swoich odbiorców, jak testować swój pomysł na biznes jeszcze bez firmy i jak sprzedawać bez ponoszenia kosztów na budowę sklepu internetowego i robić to legalnie.
Uczestnicy webinaru, pt.: ”Legalny start z biznesem w internecie, czyli MVP legalnego marketingu i sprzedaży” otrzymali odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać profile w social mediach do tego, by były naszą najlepszą wizytówką.
Uczniowie z klas pierwszych, kształcących się w zawodach technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik ekonomista, technik informatyk, technik mechanik i technik usług fryzjerskich oraz uczniowie Branżowej Szkoły 1 Stopnia podczas lekcji informatyki pod opieką pani Ewy Komisarek realizowali zagadnienia, dotyczące przedsiębiorczości i kreatywności młodych ludzi. Wstępem do zadania był pomysł na własny biznes, sposoby pozyskiwania klientów. Następnie, uczniowie w edytorze grafiki lub edytorze tekstu wykonywali reklamę swojej wymarzonej, przyszłej firmy.
Tekst; foto: archiwum ZST