Święcenia kapłańskie w Opolu. Trzech kandydatów, w tym jeden z Togo

opolska360.pl 7 miesięcy temu

W gronie kandydatów, którzy mają przyjąć święcenia kapłańskie w Opolu, jest diakon z diecezji Sokodé w afrykańskim Togo. Przygotowywał się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w opolskim Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Pozostali diakoni są z diecezji opolskiej. Na święcenia przybędzie bp Celestin-Marie Gaoua, biskup diecezji Sokodé.

Święcenia kapłańskie w Opolu. Diakon Tomasz Łabys

Urodził się w 1983 roku. Pochodzi z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kamienniku. Średnią szkołę ukończył w Paczkowie.

Do seminarium wstąpił w 2003 roku. Ale przerwał je i skończył teologię dla świeckich. Potem pracował w szkole jako katecheta przez kilkanaście lat, m.in. w Prószkowie, w Domecku, w Opolu i w Raciborzu. Ukończył studia z zakresu edukacji o bezpieczeństwie oraz wychowania fizycznego i zarządzania oświatą.

W pewnym momencie uświadomił sobie, iż nie tylko chce uczyć w szkole, ale też głosić słowo Boże, przewodniczyć liturgii itd. Do seminarium wrócił w roku 2021.

Pracę magisterską napisał z teologii dogmatycznej pod opieką o. prof. Bonawentury Smolki OFM pt. „Aniołowie jako pośrednicy między człowiekiem a Bogiem na podstawie podręcznika ks. S. Bartnika Dogmatyka katolicka”.

Jego pasją teologiczną jest liturgia, która prowadzi do Pana Boga.

Poza teologią jest pasjonatem skoków narciarskich. Z gimnazjalistami z Prószkowa realizował projekt „Wyskakać marzenia” (uczniowie spotkali się m.in. z Adamem Małyszem). W 2012 roku pielgrzymował do Ziemi Świętej, co mało znaczący wpływ na wybór kapłaństwa. Był tam jeszcze dwa razy.

Za początek powołania uważa przykład chrześcijańskiego życia rodziców. W dzieciństwie był ministrantem i niemal codziennie był w kościele. Czuł się w tej przestrzeni bezpieczny i potrzebny.

Pasjonuje się sportem. Jest biegaczem i maratończykiem. Uczestniczył w wyścigu rowerowym na Śnieżkę.

Święcenia kapłańskie w Opolu. Diakon Romuald Mawakina T. Mozou

Urodził się w 1996 roku. Pochodzi z parafii św. Franciszka Ksawerego w Sotououba w Togo. Tam też ukończył liceum. Po maturze w Togo odbył rok propedeutyczny i dwa lata studiów filozoficznych w seminarium.

W listopadzie 2018 roku przyleciał do Polski. Jego obecność w diecezji opolskiej wynikła z jej trwającej ponad 40 lat współpracy z diecezją Sokodé. Polskiego uczył się, od podstaw, przez siedem miesięcy w prywatnej szkole w Raciborzu i mieszkając na plebanii parafii NSPJ. Studia kontynuował w opolskim seminarium.

Pracę magisterską pt. „Koncepcja człowieka w rytuałach afrykańskich. Studium z perspektywy antropologii teologicznej na przykładzie plemienia Kabye w Togo” napisał pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Rabieja.

Jego powołanie do kapłaństwa zaczęło się w dzieciństwie od modlitewnej atmosfery w domu. Był ministrantem. W czasach jego dzieciństwa nie wszystkie dzieci w Afryce mogły chodzić do szkoły. Wiele z nich nie miało szkolnych przyborów. Pomyślał wtedy, jeszcze jako dziecko, iż jako kapłan i misjonarz będzie mógł takim osobom pomagać.

Po święceniach ks. Romuald będzie kapłanem diecezji Sokodé. Ale jest gotów – jeżeli tak postanowią biskupi obu diecezji – przez jakiś czas posługiwać na Śląsku Opolskim.

Diakon Rafał Woszek

Urodził się w 1998 roku. Pochodzi z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Nowej Wsi. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. I tam w 2018 roku zdał maturę.

Pracę magisterską pt. „Nawiedzenie Elżbiety przez Maryję w Ain-Karem jako przykład realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Studium historyczne krytyczne fragmentu Ewangelii św. Łukasza” napisał z teologii biblijnej pod kierunkiem ks. dra Łukasza Florczyka.

Za początek powołania uważa życie religijne w domu oraz wzór życia wiarą rodziców. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej tato zabierał go na pielgrzymkę na Jasną Górę. Zwraca też uwagę na przykład zmarłego już proboszcza, ks. Stanisława Wąsika. I wiernych tworzących parafialną wspólnotę.

Jego pasje teologiczne to Pismo Święte i liturgia. Poza teologią lubi podróże rowerowe, piesze wędrówki i pływanie. Chętnie spotyka się z ciekawymi ludźmi.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału