święta na świecie, książka która zabierze cię w podróż po 24 krajach!

nieidealnaanna.pl 1 rok temu

„Święta na świecie” to książka, która wyjaśnia dlaczego we Włoszech prezenty przynosi czarownica, a w Holandii Czarny Piotruś. Czytając książkę Sofie Marii Brand „Święta na świecie” od Wydawnictwa Znak, możesz odbyć magiczną podróż po 24 krajach. Dzięki niej poznasz tradycje bożonarodzeniowe na całym świecie. Wraz z dziećmi odkryjesz, czy w Australii sanie świętego Mikołaja ciągną kangury? Dlaczego w Etiopii przygotowania do Świąt zaczynają się we wrześniu? Poznasz też sympatycznego buddyjskiego mnicha Hoteiosho, który rozdaje w Japonii prezenty.

Zainteresuje Cię również:

  • E-BOOK: JAK PRZYGOTOWAĆ NIEIDEALNE ŚWIĘTA?
  • TOP 5 Zabawek dla przedszkolaka na Święta – Pozycja numer 3 wymiata!
  • Jak zrobić świąteczną czekoladę z reniferami? Przepis + filmik.
  • Nietypowy prezent dla dziecka pod choinkę? + 9 pomysłów na kreatywne zabawy w domu.
  • Jak zrobić świątecznego skrzata ze skarpety?

„Święta na świecie” książka Sofie Maria Brand

Ta niesamowita książka może z powodzeniem zastąpić kalendarz adwentowy lub być idealnym uzupełnieniem celebrowania przygotowań do Świąt! „Święta na świecie” to książka która zabierze Cię w podróż dookoła świata, bez wychodzenia z domu. Starannie opisane i zilustrowane aż 24 kraje – powodują, iż chce się ją traktować jako must have adwentu. Czytelnicze odliczanie do Bożego Narodzenia może więc stać się jeszcze bardziej ekscytującę!

„Święta na świecie” książka towarzyszyła nam na sesji świątecznej u Justyny Kudas.

Jak książka „Święta na świecie” wygląda w środku?

Tak jak wspomniałam wcześniej, w tej książce zostały opisane 24 kraje wraz z tradycjami bożonarodzeniowymi. Dodatkowo na końcu znajdują się informacje o tym jak Święta obchodzą: chrześcijanie, muzumłanie, żydzi, hindusi i buddyści.

Spis streści „Święta na świecie”

Spis treści informuje nas o tym, iż poznamy tradycje świąteczne w takich państwach jak:

  • Anglia
  • Argentyna
  • Australia
  • Dania
  • Etiopia
  • Filipiny
  • Finlandia
  • Francja
  • Grecja
  • Grenlandia
  • Hiszpania
  • Holandia
  • Indie
  • Islandia
  • Japonia
  • Meksyk
  • Niemcy
  • Norwegia
  • Rosja
  • Rumunia
  • Stany Zjednoczone
  • Szwecja
  • Włochy
  • Polska.

Każdy kraj jest szczegółowo opisany, zawiera ciekawostki, często zabawne zwyczaje, a także piękne ilustracje autorstwa Rasmus Juul. To jedna z tych książek, którą ma się ochote mieć w domowej biblioteczce, bez względu na wiek. My z mężem codziennie czytamy Zuzi i Marysi trzy wybrane kraje (córki i rodzice, po jednym) i zdecydowanie uzupełniamy wiedzę na temat tradycji bożonarodzeniowym na całym globie.

Czego dowiesz się z książki „Święta na świecie”?

Myślę, iż po przeczytaniu lektury, każdy z nas będzie przygotowany do rozmów przy wigilijnym stole, ponieważ uroczym anegdotkom, śmiechom, oraz okrzykom niedowierzania nie będzie końca. Dlaczego? Gdy powiesz bliskim, iż w Meksyku zamiast choinki są kaktusy, a w Australii Mikołaj zrzuca ciężkie wdzianko i serfuje na desce, robiąc później grilla z bliskimi na plaży. Albo gdy wspomnisz o norweskim przysmaku wigilijnym – lutfisk, ktory strasznie cuchnie, ale smakuje jak niebo w gębie. Jest to wyjątkowa ryba, którą suszy się na slońcu i wietrze. Śmierdzi okrutnie, ale podobno smakuje cudnie.

Święta po angielsku, czyli wybór Marysi

Postanowiłam opisać szerzej 4 kraje, które wybrała nasza rodzina. Zaczynając od najmłodszej córki, Marysia uznała, iż najbardziej podoba jej się Anglia. Okazuje się, iż nietypowa poczta świąteczna, podbiła serce naszej Mańki! W Anglii listy do Świętego Mikołaja nie są wrzucane do skrzynek pocztowych, tylko do komina! Wierzy się, iż Mikołaj odczytuje sygnały dymne i w ten sposób zbiera „zamówienia” od grzecznych dzieci. Uroku dodaje również znana z komedii romantycznych jemioła – zielony krzaczek wiesza się pod sufitem, a każdy kto pod nim przejdzie musi się pocałować. Anglicy tak jak my, kolędują, ubierają choinkę, a w nocy poprzedającej 25 grudnia dzieci wieszają świąteczne skarpety, licząc na prezenty od Mikołaja – nazywanego Father Christmas.

Święta we włoskim stylu wybór Zuzi

Nasza starsza córka Zuzia zachwyciła się rozdziałem poświęconym gwiazdce we Włoszech. Zszokował, ale i rozbawił ją fakt, iż włoskim dzieciom prezenty wręcza stara wiedźma – Befana. Czarownica jest uśmiechnięta, lata na miotle i oczywiście targa ogromny worek z upominkami. Legenda głosi, iż nie miała czasu i ochoty wybrać się razem z mędrcami do szopy, by odwiedzić narodzonego Jezuska. We Włoszech znajduje się też największa szopka na świecie, która zastępuje choinkę. W domach stoją mniejsze szopki, na szczycie których układa się prezenty. Przy wigilijnym stole króluje lasagne z anchois…

Greckie święta wybór Taty

Tata Zuzi i Marysi był pod wrażeniem odmiennych zwyczajów gwiazdkowych. Tutaj pierwsze skrzypce grają miniaturki statków, rozświetlających drogę Mikolajowi. Poza ozdobami bożonarodzeniowymi, każde dziecko ma taką miniaturkę statku w domu w Mikołajki. Jest wyjątkowy, ponieważ jego liny są podświetlone. Ma to związek z żeglarską tradycją mieszkańców Grecji. Pikanterii greckim Świętom dodaje fakt, iż od 25 grudnia do 6 stycznia, z wnętrza ziemii wydostają się świąteczne trolle. Grasują po okolicy, zakwaszają mleko, zawiązują warkocze na grzywach koni, albo przewracają meble. Są czarne, mają długie ogony i żywią się robakami i żabami. Mieszkańcy chronią się przed nimi rozpalając ogień w kominku i pilnują by nie wdarły się do domów. Dosyć późno, bo dopiero w Sylwestra, święty Bazyli przynosi dzieciom prezenty.

Japońska Gwiazdka wybór Mamy

A mi zachciało się egzotyki! Jako miłośniczka Japonii (13 lat trenowania judo zrobiło swoje) zachwyciłam się świątecznymi obrzędami w kraju wschodzącej wiśni. Ciekawostką jest, to iż w Japonii Święta obchodzą wszyscy, mimo iż chrześcijanie stanowią garstkę. Jest to bardziej okazja do celebrowania wspólnych chwil z bliskimi, spotkań i radości, niż wymiar duchowy. I ta uniwersalność bardzo do mnie przemawia. Japońskie choinki poza bombkami, są dekorowane parasolkami, origami, wachlarzami! Prezenty poza Mikołajem rozdaje również buddyjski mnich Hoteioscho. Bardzo zabawna postać łysego, grubaska z pękatym brzuchem, długimi uszami, workiem prezentów (w czerwonych szatach) i podobno z dodatkową parą oczu na karku. Wszsytko po to by obserwować czy dzieci są grzeczne…

Japońskie święta

W Wigilię idzie się na randkę do restauracji lub świętuje z rodziną na mieście, jedząc poza domem. Oj, jak bardzo ta tradycja do mnie przemawia. Stąd marzą mi się Święta wyjazdowe, które w tym roku przełożyliśmy na Sylwestra. Który to z kolei w Japonii jest najważniejszym Świętem w roku.

„Święta na świecie” idealne na prezent

Jeśli szukasz pięknego, mądrego i wyjątkowego prezentu dla dziecka, w pełni rekomendujemy „Święta na świecie” jako idealny wybór. Barwne i bardzo dynamiczne ilustracje cieszą oko małych i dużych. Soczyste, zabawne i zaskakujące opisy obrządków świątecznych powodują, iż po lekturę sięga się z coraz większym apetytem. Książka nadaje się na prezent na Mikołajki, jako dodatek do kalendarza adwentowego lub sam kalendarz, odliczający dni do Gwiazdki. My się zakochaliśmy, ale mówiłam o tym już wiele razy, iż my Boże Narodzenie celebrujemy cały grudzień i kochamy całe to świąteczne szaleństwo.

Fot. Justyna Kudas

Informacje wydawnicze

Autor: Sofie Maria Brand

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2021

Ilość stron: 60

Oprawa: twarda

WYMIARY: 30,6 x 24,5 cm

Jak podoba ci się recenzja „Święta na świecie” Wydawnictwa Znak? Znasz tę ksiażkę? Jakie inne bożonarodzeniowe pozycje możesz nam polecić?

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak.

Idź do oryginalnego materiału