Świętokrzyscy prawnicy uczyli młodzież, czym jest prawo

radiokielce.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Świętokrzyscy prawnicy uczyli młodzież, czym jest prawo


Wykłady, rozprawy pokazowe, a choćby sztuka teatralna – w taki sposób adwokaci, radcowie prawni i sędziowie z naszego województwa promowali wiedzę na temat prawa podczas odbywającego się niedawno Dnia Edukacji Prawnej. 25 kwietnia podzielą się swoimi doświadczeniami podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Mecenas Małgorzata Piechota, która koordynowała akcję z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej podkreśla, iż akcja trwała przez całą drugą połowę marca, a włączyli się w nią przedstawiciele wszystkich korporacji prawniczych.

– Byli też prokuratorzy, komornicy i notariusze. To wyjątkowa sytuacja w skali naszego kraju, zwykle korporacje prawnicze tak nie współpracują – twierdzi.

Małgorzata Piechota jako adwokat wspierała uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach oraz uczniów Prywatnego Technikum Zawodowego „Pro- Fil”, którzy z okazji Dnia Edukacji Prawnej przygotowali spektakl.

– Sztuka nosiła tytuł „O królewnie, która zniosła wszystkie prawa”. Rzecz miała nauczyć młodzież i dzieci szacunku do prawa jako regulatora nie tylko stosunków społecznych, ale też pokazać znaczenie prawa dla grupy i społeczeństwa – mówi Małgorzata Piechota.

Anna Pacanowska, przewodnicząca komisji do spraw edukacji prawnej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach informuje, iż w ramach akcji radcowie prowadzili zajęcia w szkołach. – Odwiedzaliśmy również niewielkie miejscowości jak Chmielnik, czy Jarząbki. Dzieci tam mają takie same problemy jak w dużych miastach. Często pojawiały się pytania o to jak radzić sobie z hejtem w Internecie, czy pytania o prawa autorskie – informuje.

Robert Opas, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach oraz wiceprezes Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” mówi, iż sądy w naszym województwie prowadziły rozprawy pokazowe, w których mogli brać udział uczniowie. Młodzież mogła również obserwować prawdziwe rozprawy. Jak podkreśla sędzia Robert Opas, ideą akcji było przekonanie uczniów, iż sąd to ważna i pomocna im instytucja.

– To nie jest tak, iż do sądu przychodzimy tylko po to, żeby się bronić, dochodzić swoich praw jako ofiary. Sąd co do zasady zajmuje się całym spektrum spraw, które są po prostu konieczne. Niektóre sprawy ważne dla rodziny można załatwić tylko w drodze postępowania sądowego i to staraliśmy się pokazać – tłumaczy.

Dzień Edukacji Prawnej to akcja zapoczątkowana przez Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. W tym roku odbyła się IX edycja tego wydarzenia.



Idź do oryginalnego materiału