Świętowali pięćdziesiąt lat kapłaństwa. Jubileusz opolskich duchownych

opolska360.pl 1 dzień temu

Święceń udzielił im bp Franciszek Jop. Piętnastu diakonom w Opolu 18 maja 1975, czterem w Bytomiu dzień później. w tej chwili trzech księży z tego roku pracuje przez cały czas w duszpasterstwie parafialnym. Pozostali są emerytami.

Jubileusz opolskich duchownych – oni świętowali razem

Jubilaci na zaproszenie biskupa Andrzeja Czai spotkali się w kaplicy Kurii Diecezji Opolskiej. Razem z ordynariuszem opolskim celebrowało mszę św. ośmiu z nich:

  • ks. Ewald Ćwienk, od 41 lat proboszcz w Cyprzanowie;
  • ks. Tadeusz Dola, prof. teologii, wieloletni dziekan Wydziału Teologicznego UO;
  • ks. Józef Gurba, wikariusz i proboszcz w kilku parafiach, w tej chwili proboszcz w Wędzinie;
  • ks. Piotr Kansy, emerytowany proboszcz w Gliwicach-Łabędach, w kościele św. Anny (pracował tam 33 lata);
  • ks. Wacław Leśnikowski, wikary proboszcz i rektor w kilku nyskich parafiach, kapelan szpitala i hospicjum, wykładowca na Wydziale Teologicznym UO;
  • ks. Józef Mikołajec, profesor nauk teologicznych, były dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Diecezjalnej, przez 30 lat proboszcz w Boguszycach;
  • ks. Antoni Pleśniak, proboszcz w Nieznaszynie i w parafii św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach (32 lata);
  • ks. Józef Urban, dr hab. nauk teologicznych, były pracownik Wydziału Teologicznego UO, duszpasterz strażaków, od 23 lat proboszcz w Rogowie Opolskim.

Nieobecni byli: ks. prof. Andrzej Hanich, były sekretarz abpa Alfonsa Nossola, historyk Śląska i Kościoła, pierwszy dyrektor diecezjalnego radia oraz ks. Jan Sacher, emerytowany proboszcz z Wysokiej. (Koledzy z roku modlili się o zdrowie dla niego).

Do Niemiec w latach 1980-1995 wyjechali: ks. Włodzimierz Dębosz, ks. Joachim Giela oraz ks. Józef Malcherek.

Zmarli: ks. Franciszek Drenda (2016), ks. Józef Kobyłka (2019), ks. Lucjan Mainka (2008), ks. Edward Stachurski (2021), ks. Szczepan Wardenga (2019). Jeden z księży wyświęconych w 1975 roku odszedł z kapłaństwa w roku 1983.

50 lat posługi. Jak wspominają dawne lata

– Jestem w tym roczniku najmłodszy – powiedział „O!Polskiej” ks. prof. Józef Urban. – Większość moich kolegów urodziła się w 1951 roku, a ja w 1952, ale poszedłem do szkoły rok wcześniej. Jubileusz to jest czas dziękczynienia. W niedzielę dziękowałem za te lata kapłaństwa w parafii, gdzie jestem proboszczem. Choć muszę przyznać, iż wciąż do mnie nie dociera, iż jestem księdzem już tak długo. Największym przeżyciem tego półwiecza pozostaje chwila święceń. To był moment przełomowy w moim życiu. A najtrudniejsze są takie momenty, kiedy trzeba towarzyszyć ludziom umierającym, cierpiącym. Co tydzień odwiedzam chorych w szpitalu i czasem jestem bezradny. Co powiedzieć, jak pocieszyć, kiedy życie gaśnie. Nie zawsze potrafię się zdobyć na słowa wielkiej wiary i chrześcijańskiej pociechy.

– Najbardziej dziękuję dziś za to, iż się udało wytrwać w kapłaństwie – mówi ks. prof. Tadeusz Dola. – Posługa kapłańska może się odbywać w różnych obszarach. Moim głównym zadaniem była nauka i przekazywanie wiedzy. Studenci i Wydział Teologiczny, także inni profesorowie to była moja parafia. Tak się zawsze postrzegałem. Szczególnym przeżyciem było spotkanie z chorym już Janem Pawłem II i wręczenie mu w Rzymie doktoratu honorowego Uniwersytetu Opolskiego.

Biskup opolski Andrzej Czaja podziękował jubilatom za ich posługę.

– Świadectwo dzięki waszej współpracy z Bożą łaską i w odpowiedzi na Boże słowo ciągle się rozwijało i dojrzewało – mówił. – I właśnie stąd pochodzą wspaniałe owoce waszego duszpasterskiego i wszelakiego trudu, waszego zaangażowania na niwie Pańskiej. Wyświęceni wyruszyliście bez marudzenia, by w trudach i znojach wiele dobrych owoców przynieść. Dziękuję za to bardzo.

W imieniu jubilatów przemawiał ks. Wacław Leśnikowski.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału