Symbol Wenecji ma inne pochodzenie, niż wcześniej sądzono. Eksperci ogłosili: Made in China

g.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Rafa? Mielnik / Agencja Wyborcza.pl


Podczas ostatniej międzynarodowej konferencji dotyczącej Marco Polo, którą zorganizowano z okazji 700. rocznicy jego śmierci, ogłoszono, iż słynny wenecki lew z kolumny na Piazzetta San Marco ma chińskie pochodzenie. Badacze doszli do takich wniosków po przebadaniu izotopów ołowiu, z których składa się rzeźba.
Na Piazzetta San Marco, czyli weneckim placu położonym pomiędzy wybrzeżem Canale di San Marco a placem świętego Marka znajdują się dwie granitowe kolumny, które jak sądzono, trafiły tam w XII w. z Tyru na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na szczycie jednej z kolumn stoi figura św. Teodora, czyli patrona miasta. Na drugiej widoczny jest uskrzydlony lew z brązu, czyli symbol nowego patrona Wenecji, św. Marka. Ważąca 3000 kg rzeźba z różnych kawałków brązu kilkukrotnie była konserwowana. W latach 80. XX wieku stwierdzono, iż rzeźbę stworzono "gdzieś w hellenistycznym świecie greckim lub orientalnogreckim". Dziś sprawa wygląda nieco inaczej.


REKLAMA


Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]


Wenecja atrakcje; Kultowy symbol pochodzi z Chin. Eksperci dokonali zaskakującego odkrycia
Niedawno przeprowadzono badania izotopów ołowiu, z którego składa się rzeźba uskrzydlonego lwa na Piazzetta San Marco. Eksperci w tym m.in. archeolodzy, chemicy i historycy sztuki z international Association of Mediterranean and Eastern Studies, oraz Uniwersytetu Ca'Foscari w Wenecji i Uniwersytetu w Padwie dokonali zaskakującego odkrycia. Zgodnie z analizami specjalistów pochodzenie rzeźby jest zupełnie inne, niż pierwotnie zakładano. Jak się okazało, po dogłębnej analizie stopów brązu, z którego wykonano lwa, stwierdzono, iż pochodzi z kopalń w dolnym dorzeczu rzeki Jangcy w południowo-wschodnich Chinach.


Słynny wenecki zabytek zrobiono w Chinach. Tego typu rzeźby miały odstraszać złe duchy
Eksperci stwierdzili, iż słynny wenecki lew stylistycznie nawiązuje do sztuki z czasów dynastii (Tang 609-907 r. n.e.). Jak czytamy na stronie portalu kopalniawiedzy.pl, oryginalna rzeźba była "strażnikiem grobu". Już na początku dynastii Tang tego typu fantastyczne stwory umieszczano przed grobowcami, zwykle w parach, gdzie jeden ze stworów miał twarz ludzką, a drugi twarz bestii. Rzeźby miały odstraszać złe duchy i zapewnić spokój zmarłemu. Wenecki lew ma wiele cech typowych dla chińskiego "strażnika grobu", w tym m.in. szerokie nozdrza, czy wysoko umiejscowione kły. Skąd rzeźba wzięła się w takim razie w Wenecji? Tego dokładnie nie wiadomo, ale eksperci podejrzewają, iż mogło to mieć coś wspólnego z jedwabnym szlakiem.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału