„Synchronizacja w Birkenwald” – gdy teatr dotyka najgłębszych strun człowieczeństwa

mcdn.edu.pl 16 godzin temu

Refleksyjna podróż z logoterapią Viktora Frankla w tle

W świecie przeładowanym bodźcami, gdzie często gubimy sens, potrzeba głosu, który przypomni, iż choćby w cieniu cierpienia człowiek może pozostać wolny. Taki głos wybrzmiewa w najnowszej sztuce wystawianej przez Krakowski Instytut Logoterapii – „Synchronizacja w Birkenwald”.

To nie jest spektakl, obok którego można przejść obojętnie. To teatralny manifest. Głęboki, filozoficzny i bolesny zarazem. Inspiracją dla tej poruszającej inscenizacji stał się dramat autorstwa Viktora E. Frankla, austriackiego psychiatry, filozofa, twórcy logoterapii i więźnia obozów koncentracyjnych. W sztuce spotykają się wielkie duchy przeszłości – Sokrates, Kant i Spinoza – w przestrzeni, gdzie rozum i etyka zostają poddane najcięższej próbie: rzeczywistości obozu koncentracyjnego.

„Synchronizacja w Birkenwald” nie tylko zadaje pytania o sens, ale wręcz zmusza do konfrontacji z własnym człowieczeństwem. Przypomina, iż wolność wewnętrzna jest ostatnią z ludzkich wolności – i nie może być odebrana, choćby w najbardziej nieludzkich warunkach. To nie jest łatwy spektakl. To teatr, który zostaje pod powiekami.

Sztuka została przygotowana z wielką dbałością o szczegóły, z aktorskim kunsztem i szacunkiem dla intelektualnego dziedzictwa Frankla. Młodzież, nauczyciele, wychowawcy i edukatorzy znajdą w niej nie tylko materiał do refleksji, ale i impuls do głębszej pracy wychowawczej, etycznej i filozoficznej.

Najbliższy spektakl odbędzie się 17 maja 2025 r.

Więcej informacji na stronie: www.spektakl-frankl.pl; bilety: https://tinyurl.com/5y62dtvb

Dla nas, jako Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, to także zaproszenie do refleksji nad tym, jaką rolę odgrywa edukacja humanistyczna w kształtowaniu odporności psychicznej i aksjologicznej naszych uczniów.

Idź do oryginalnego materiału