Szefowa służby cywilnej w Poznaniu

wielkopolskamagazyn.pl 6 godzin temu

Spotkanie z członkami wielkopolskiej służby cywilnej, rozmowy ze studentami Wydziału Prawa i Administracji UAM, a także spotkanie z pracownikami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska odwiedziła dziś stolicę Wielkopolski.

Anita Noskowska-Piątkowska jest szefową służby cywilnej od marca 2024 r. Czuwa nad pracą prawie 120 tys. osób w ponad 1700 urzędach administracji rządowej. Jest doświadczoną menedżerką w instytucjach publicznych, w których realizowała projekty edukacyjne, komunikacyjne i promocyjne. Od początku swojej misji urzędniczej w bardzo aktywny sposób szefowa służby cywilnej pracuje nad nowym wizerunkiem pracy w administracji.

– Kiedy obejmowałam stanowisko szefowej służby cywilnej to pomyślałam, iż trzeba skupić się na tym, co najważniejsze w służbie cywilnej, a w służbie cywilnej najważniejsi są po pierwsze ludzie, bo to oni realizują zadania państwa i o ile o tych ludzi nie zadbamy, to i te zadania będą realizowane w różny sposób – podkreślała ministra Anita Noskowska-Piątkowska. – Ale to co jest dla mnie ważne to to, iż służba cywilna, te 120 tys. osób, to nie tylko Warszawa, a przede wszystkim nie Warszawa, dlatego postanowiłam odwiedzić wszystkie urzędy wojewódzkie, po to, żeby spotkać się z urzędnikami, urzędniczkami, którzy na co dzień zajmują się tymi wszystkimi zadaniami, o których czasem choćby nasi obywatele i obywatelki nie wiedzą, iż są one tutaj realizowane – dodała.

Wizyta szefowej służby cywilnej w Poznaniu skupiła się na promowaniu służby cywilnej i popularyzowaniu wiedzy o niej. Jednym z punktów wizyty było spotkanie z przedstawicielami administracji terenowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, w którym uczestniczyli również eksperci z Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ministra Anita Noskowska-Piątkowska spotkała się także ze studentami Wydziału Prawa i Administracji UAM w ramach zajęć „Współczesne standardy administracji publicznej”.

Szefowa służby cywilnej mówiła również o tym, jak ważnym zadaniem jest przyciągnięcie nowych osób do służby cywilnej. Jak sama zauważyła, służba cywilna, podobnie jak inne gałęzie gospodarki, boryka się ze zbyt małą liczbą młodych pracowników.

Bardzo nam zależy na tym, żeby popularyzować pracę w służbie państwu, w służbie publicznej. Chcemy pozyskać młodych ludzi z każdej dziedziny, bo służba cywilna to też taka formacja, która dotyka zarówno życia gospodarczego, społecznego, czy też zdrowotnego. Nie ma chyba obszaru życia Polek i Polaków, w którym nie byłoby miejsca dla służby cywilnej – mówiła szefowa służby cywilnej.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu to jeden z największych pracodawców w regionie. Pracuje w nim ponad 1,2 tys. osób, z czego blisko tysiąc z nich to członkowie korpusu służby cywilnej. W całej Wielkopolsce pracuje ich 6,4%, co stanowi ponad 7,8 tys. osób, które pracują w służbie państwu.

Zatrudniamy we wszystkich specjalnościach od psychologa, socjologa, po inżyniera budownictwa z uprawnieniami. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy i znalezienia swojego miejsca właśnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu – mówił dyrektor generalny WUW Poznań Jacek Wiśniewski.

Ministra Noskowska-Piątkowska zwróciła także uwagę na kwestię dostępności, mówiąc o tym, iż służba cywilna powinna być dostępna dla klientów, ale też dla swoich pracowników.

Jednym z elementów dostępności jest również prosty język. Moim marzeniem jest, aby administracja porozumiewała się ze swoimi klientami w prosty, przejrzysty, zrozumiały sposób i w tym zakresie również współpracujemy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu– podkreślała szefowa służby cywilnej.

W WUW Poznań funkcjonuje koordynator do spraw dostępności, który odpowiada m.in. za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez urząd. Dodatkowo przy wojewodzie działa zespół do spraw prostego języka w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Urząd jest również sygnatariuszem Deklaracji prostego języka.

Idź do oryginalnego materiału