Szkoła bez libacji „smartfonowych”

instytutsprawobywatelskich.pl 4 tygodni temu

Daniel Dziewit

Absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunku filozoficzno-teologicznym oraz studiów podyplomowych na kierunku terapia uzależnień w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Warszawie. Autor książek ,,Przeliczeni. Tajemnice galerii handlowych” (2014), ,,Franczyza. Fakty i mity” (2018), „Kiedy odchodzą…” (2020), „Homo enter, czyli jak nie zostać złowionym” (2021). Współzałożyciel Młodzieżowego Ośrodka Terapii „Reset” specjalizującego się w detoksie od technologii cyfrowych. Prowadzi zajęcia sportowe z młodzieżą i muzyczne z dziećmi. Ekspert programu telewizyjnego „Ocaleni”. Publikuje teksty w Newsweek Psychologia.

Z Danielem Dziewitem, współzałożycielem Młodzieżowego Ośrodka Terapii „Reset” specjalizującego się w detoksie od technologii cyfrowych, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Mamy dziś libacje „smartfonowe”, które kończą się groźbami, rękoczynami i straszeniem.
Daniel Dziewit

Co czwarty kraj wprowadził zakaz używania telefonów w szkołach.
Raport UNESCO

(…) można więc rozważyć zakaz korzystania ze telefonów przez dzieci w przedszkolu. W wypadku szkół – jeżeli w ogóle – mógłby on dotyczyć wyłącznie najmłodszych uczniów. Dla pełnego zakazu korzystania z nich we wszystkich szkołach i placówkach nie ma jak się wydaje – oparcia w badaniach.
fragment odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na Apel Instytutu Spraw Obywatelskich

  1. Na czym polegają libacje „smartfonowe”?
  2. Jakie trzy historie związane uzależnieniem dzieci od telefonów, najmocniej zapadły Panu w pamięć.
  3. Instytut Spraw Obywatelskich wystosował Apel do minister edukacji i ministra cyfryzacji ws. higieny cyfrowej. Proszę o Pana komentarz do jego treści i do odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Działaj!

  1. Postulaty używające frazy „zakaz telefonów” uważam za czysty populizm i próbę zdobycia uwagi przez postulujących – tak komentuje nasz Apel do MEN Magda Bigaj.
    Co Pan na to?
  2. Czy korporacje powinny płacić z zysków na Cyfrowy Fundusz Korkowy?
  3. Co Pan radzi rodzicom dzieci uzależnionych od cyfrowego ćpania?
  4. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału