W tym roku 1 listopada (czyli dzień Wszystkich Świętych) wypada w piątek, a święto Niepodległości (11 listopada) w poniedziałek, więc będą dwa długie weekendy. Cieszą się na nie zwłaszcza uczniowie. Jednak nader często zdarza się, iż przedwcześnie, bo nauczyciele wykorzystują takie przerwy od zajęć i dają zadania domowe i to w sporej ilości. A czy tak może być? Jak się okazuje, wcale nie, bo każdemu, choćby dziecku, przysługuje prawo do odpoczynku.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?
Prawo do odpoczynku jest zapisane choćby w Konstytucji. I nie tylko w niej
Pierwsza wzmianka o prawie do odpoczynku jest w rozdziale ósmym Konstytucji "Podstawowe prawa i obowiązki obywateli", a ściślej rzecz biorąc, w artykule 69 - "1. Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mają prawo do wypoczynku".
W przypadku najmłodszych to prawo jest zapisane też w Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r.:
Art. 31. Prawo do wypoczynku i czasu wolnego. 1. Państwa-Strony uznają prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych, stosownych do wieku dziecka, oraz do nieskrępowanego uczestniczenia w życiu kulturalnym i artystycznym.
A takim czasem wolnym są dla dzieci właśnie wakacje, ferie i długie weekendy, na przykład z okazji wspomnianego powyżej dnia Wszystkich Świętych czy święta Niepodległości. Stąd zadawanie na ten czas jakichkolwiek prac domowych jest niczym innym jak odbieraniem uczniom czasu w wypoczynek i co za tym idzie, łamaniem prawa.
Prace domowe nie na długi weekend. A czy w zwykłe dni owszem?
Na weekendy, w tym długie, a także ferie i wakacje nie można zadawać prac domowych, bo dzieci również mają prawo do odpoczynku. Jednak w zwykłe dni jak najbardziej można, choć nauczyciele muszą trzymać się obecnych ograniczeń. Od 1 kwietnia 2024 roku są one następujące:
dla uczniów klas I - III - można zadawać tylko ćwiczenia motoryki małej, pozostałe prace domowe są zakazane,
dla uczniów klas IV - VIII i starszych - można zadawać, ale nie wolno egzekwować ich odrobienia ani oceniać, za to trzeba sprawdzić i dać odpowiedź zwrotną uczniowi, który je wykonał. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.