Szkoła w 2024 roku. Uczeń może nie zdać w pierwszej klasie? O tym przepisie nie wie wielu rodziców

gazeta.pl 1 tydzień temu
Czy dziecko uczęszczające do pierwszej klasy szkoły podstawowej może nie otrzymać promocji do następnej klasy? A może jednak zawsze musi zdać? Wbrew pozorom ta kwestia nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Koniec roku szkolnego już niedługo, a wraz z nim uczniowie otrzymają promocję do następnej klasy. Na pewno wszyscy? Niekoniecznie, czasem zdarzy się, iż dziecko musi ją powtórzyć. A czy dotyczy to również maluchów w pierwszej klasie szkoły podstawowej? Wbrew pozorom o tym przepisie wciąż wie niewielu rodziców, a jest istotny.
REKLAMA






Zobacz wideo



Promocja do następnej klasy w klasach I - III jest na innych zasadach. O tym trzeba wiedzieć
O tym, czy uczniowie uczęszczający do klas I - III szkół podstawowych mogą zdać, czy jednak nie, mówi artykuł 44. ustawy o systemie oświatowym. Ten dokument jasno mówi, iż co do zasady na etapie edukacji wczesnoszkolnej wszystkie dzieci muszą zdać do następnej klasy. Jest to związane z tym, iż w klasach I - III wszystkie maluchy muszą zdobyć pewne umiejętności i wiedzę, ale nie jest przy tym istotnie, kiedy to się stanie. Mogą opanować dany zakres materiału już w pierwszej klasie albo dopiero w trzeciej - to nie ma znaczenia. Mimo to czasem uczeń może nie zdać już w klasach I - III, ale może tak być tylko w wyjątkowych przypadkach. A kiedy konkretnie? Mogą to być następujące sytuacje (za serwisem Portal Parentingowy.pl):

dużo nieobecności, np. z powodu choroby,
dziecko wyraźnie odstaje od pozostałych, bo jeszcze nie dorosło do szkoły,
kompletna nieznajomość liter i cyfr, a co za tym idzie pisania, czytania czy liczenia.



Dziecko w klasach I - III może nie zdać. Jednak wymagany odpowiedni wniosek
Dziecko uczęszczające do klas I - III szkoły podstawowej może nie otrzymać promocji do następnej klasy, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. A choćby wtedy, aby maluch powtarzał rok, konieczne są trzy rzeczy. Są one następujące:

formalny wniosek wychowawcy (bądź rodziców),
opinia rodziców (lub wychowawcy),
decyzja rady pedagogicznej.

Przy czym najistotniejszy z wymienionych warunków jest trzeci, czyli decyzja rady pedagogicznej. Konieczna jest bowiem szczegółowa analiza tego, co jest przyczyną problemów w nauce danego dziecka, a także to, jak radzi sobie w grupie i jaką ma ogólną sytuację. Analizie poddana jest też dotychczas udzielona maluchowi pomoc w nauce oraz jej efekty. Dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z tymi czynnikami, rada pedagogiczna decyduje o losie danego dziecka i tym, czy powinno otrzymać promocję do następnej klasy.
Idź do oryginalnego materiału