Udział w konkursach recytatorskich rozwija u dzieci wiele umiejętności. Recytowanie wierszy lub fragmentów literackich wymaga zapamiętania tekstu, co rozwija pamięć i koncentrację. Dzieci uczą się interpretować teksty literackie, zrozumieć ich znaczenie, emocje i intencje autora, co rozwija ich umiejętności czytania ze zrozumieniem i analizy tekstu.
Poprzez konkurs recytatorski dzieci mogą rozwijać umiejętności retoryczne takie jak intonacja, dykcja, gestykulacja czy wyrazistość wypowiedzi, a także nabierać pewności siebie w wystąpieniach publicznych. To także okazja do poznania twórczości polskich poetów i wzbogacenia słownictwa. Nic zatem dziwnego, iż doroczny międzyszkolny konkurs recytatorski, w którym biorą udział uczniowie polskich szkół w Nowej Anglii, cieszy się sporą popularnością.
W tym roku motywem przewodnim konkursu jest hasło „Z kamerą wśród zwierząt”, a międzyszkolny finał odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia. Jego gospodarzem tym razem będzie Szkoła Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI. Żeby jednak wziąć w udział w tym etapie, uczniowie najpierw musieli przebrnąć przez szkolne eliminacje.
Webster
16 marca odbyły się w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster. – Dzieci kochają zwierzęta i ten temat bardzo im się spodobał. Uczniowie wybrali swoje ulubione wiersze o kotach, pieskach, kaczkach, misiach i wielu innych zwierzętach. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły i zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji, a rekwizyty i przebrania dodawały uroku ich występom – relacjonuje dyrektor szkoły Bożena Jaroszewska. – Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu, a wszystkim uczestnikom za fantastyczne przeżycia związane z konkursem. To cudowne, iż w dzisiejszych czasach znajdujemy dzięki takim konkursom recytatorskim wielką przyjemność w zabawie słowem, euforia z obcowania z pięknem naszego polskiego języka – dodaje. Wszyscy uczestnicy szkolnego etapu konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i karty podarunkowe. Na koniec, w podziękowaniu za ich wspaniałe występy i zaangażowanie, ufundowano poczęstunek w postaci pizzy i słodyczy.
Boston
Tydzień później szkolne eliminacje odbyły się w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dyrektor Jan Kozak podziękował sponsorom konkursu i podkreślił, jak ważne i cenne dla dzieci jest to doświadczenie. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej będą reprezentować szkołę na międzyszkolnym finale w Providence. Tego dnia w szkole odbyła się też zbiórka charytatywna na rzecz podopiecznych z Domu Dziecka w Rzeszowie. Zbiórka prowadzona będzie do 18 maja br. Wesprzeć ją można, wrzucając datki do puszek oznaczonych hasłem „Serce na dłoni”, które są wystawione w Szkole Języka Polskiego w Bostonie oraz polskich sklepach.
JLS
Fot. Halina Głowacka