Szósty Plener Rzeźbiarski na Złotej Górze: „Geometra Kamienia” przyciąga artystów z całej Polski

kaszuby24.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Szósty Plener Rzeźbiarski na Złotej Górze: „Geometra Kamienia” przyciąga artystów z całej Polski


Po raz szósty na Złotej Górze, w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu, odbywa się prestiżowe wydarzenie artystyczne – plener rzeźbiarski i sympozjum „Geometra Kamienia”. Tegoroczna edycja, organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gminę Kartuzy oraz Galerię Refektarz, ponownie zgromadziła artystów z całego kraju. Finisaż prac zaplanowano na sobotę, 14 września o godzinie 17:00, co stanowi wyjątkową okazję do podziwiania powstających dzieł.

Malownicze jezioro Brodno Wielkie, leżące u stóp Złotej Góry, od 2018 roku jest miejscem spotkań rzeźbiarzy i profesorów z najlepszych akademii sztuk pięknych w Polsce. Sympozjum, którego inicjatorem jest prof. Marcin Plichta, dyrektor Galerii Refektarz, zyskało uznanie dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu oraz wyjątkowej atmosferze twórczej.

W tym roku w wydarzeniu bierze udział dziewięciu uznanych artystów – profesorów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dołączyli do nich także studenci gdańskiej ASP, którzy od końca sierpnia pracują nad swoimi dziełami. Jak podkreśla prof. Plichta, uczestnicy skupiają się głównie na tworzeniu abstrakcyjnych form inspirowanych naturą oraz przestrzenią, w której ich prace zostaną umieszczone. – Każdy kamień ma swoją unikalną teksturę, kolorystykę i strukturę – mówi profesor, podkreślając, jak ważne jest indywidualne podejście do materiału.

Efekty prac artystów będzie można podziwiać już w najbliższą sobotę podczas finisażu. Nowe rzeźby staną się częścią plenerowej galerii sztuki, tak jak dzieła z poprzednich edycji, które można oglądać w różnych miejscach Kartuz. Profesor Plichta wyraża nadzieję, iż dzięki wsparciu burmistrza i dalszej współpracy z urzędem miejskim, galeria rzeźb w przestrzeni publicznej stanie się stałym elementem miasta, nadając Kartuzom wyjątkowy charakter.

Obecnie rzeźby z poprzednich plenerów można podziwiać m.in. przy Kolegiacie oraz nad kartuskimi jeziorami. Te dzieła sztuki są dostępne dla mieszkańców i turystów, co sprawia, iż Kartuzy wyróżniają się na tle innych miast, oferując dostęp do twórczości wybitnych artystów w przestrzeni publicznej.

Idź do oryginalnego materiału