Szpitale z Lublina z nagrodą za innowacje w służbie zdrowia. USK4 Liderem innowacji medycznych

spottedlublin.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik


Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zajął trzecie miejsce w prestiżowym konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, wyróżniając się innowacyjnymi projektami medycznymi. Gala konkursu odbyła się 7 listopada 2024 roku w Warszawie, gdzie nagrodzono najbardziej nowatorskie rozwiązania w polskich placówkach medycznych.

Leczenie otyłości i rehabilitacja w oparciu o VR

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wyróżnił się dzięki dwóm projektom:

  • VR-Health: Pierwsze w Polsce wdrożenie wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji, pozwalające pacjentom przenieść się do wirtualnych światów (łąki, ogród, kosmos) i wykonywać różnorodne ćwiczenia, co motywuje i podnosi ich nastrój. Terapia VR wspiera pacjentów po udarach, operacjach ortopedycznych i kardiologicznych, pozwalając na skrócenie okresu powrotu do sprawności o 20-30%.
  • Program leczenia nadwagi i otyłości (PLNO): Kompleksowy program wspierający leczenie otyłości z udziałem lekarzy, dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów. Dzięki regularnym badaniom i analizom składu ciała, terapia dostosowuje się do potrzeb każdego pacjenta. Od 2020 roku w programie wzięło udział 2000 pacjentów, którzy łącznie zredukowali swoją masę o 4000 kg.
Zespół Klinicznego Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej USK Nr 4 w Lublinie ze statuetką. Od lewej: prof. dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, dr n. med. Joanna Niezbecka-Zając, Damian Tomczuk (fot. Alina Pospischil)

Innowacyjne podejście do opieki zdrowotnej

Dyrektor Naczelny USK Nr 4, Michał Szabelski, podkreśla znaczenie inwestycji w nowoczesne technologie:- Innowacje, które wprowadzamy w naszym szpitalu, to nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby pacjentów, ale także inwestycja w przyszłość. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy zapewnić lepszą, bardziej efektywną opiekę, co bezpośrednio wpływa na jakość życia naszych pacjentów. Projekty takie jak „VR-Health” czy PLNO pokazują, iż nowoczesna medycyna to nie tylko leczenie, ale również inspirowanie innych do działania. Na tym jednak nie poprzestajemy. W najbliższych planach mamy kolejne inwestycje i usprawnienia, których celem jest podniesienie jakości leczenia, komfortu pacjentów i dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych na poziomie regionalnym i ogólnopolskim – mówi Michał Szabelski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Obydwa projekty świadczą o ciągłym rozwoju szpitala, dążeniu do poprawy jakości życia pacjentów i inspirowaniu innych placówek medycznych.

Lubelskie szpitale na wysokim poziomie

Znalezienia się w finale konkursu trzeba pogratulować także Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Lublinie, który zdobył 4. miejsce w kategorii „Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia” za trzy połączone projekty:

  • „Optyczne mapowanie genomu wsparte sekwencjonowaniem nowej generacji w diagnostyce chorób wrodzonych i nabytych u dzieci”,
  • „Krok w przyszłość: Kompleksowa Opieka Ginekologiczna dla dzieci i młodzieży”,
  • „Operacje z użyciem innowacyjnej technologii trójwymiarowego obrazowania kręgosłupa”.

Jakie innowacje w medycynie uważasz za najważniejsze? Podziel się opinią w komentarzu!

Idź do oryginalnego materiału