Idą zmiany: Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski w rozmowie z Interią zapowiedział, iż w kwestii egzaminów nadejdą zmiany. - Te egzaminy będą trochę inne niż w roku ubiegłym. Arkusze przygotowywaliśmy trzy lata, one nie opierają się tak jak dotychczas na wymaganiach egzaminacyjnych, a na całej podstawie programowej - będą więc sprawdzać całą wiedzę i wszystkie umiejętności, które są zapisane w tej podstawie - powiedział i dodał, iż "te egzaminy powinny być łatwiejsze". Jak dodał nowy szef Komisji, progu zdawalności na maturach rozszerzonych nie będzie jeszcze przez trzy najbliższe egzaminy. Matury przeprowadzone w tym roku będą w dniach 5-24 maja. Z kolei egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 13-15 maja.
REKLAMA
Cyfryzacja edukacji: Dyrektor CKE podkreślił również, iż konieczna jest cyfryzacja edukacji. - Po języku niemieckim i rosyjskim wprowadzamy e-ocenianie w niewielkiej części na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. - W arkuszu pokazowym i na diagnozie pojawiła się wkładka, która będzie też na egzaminie adekwatnym. Po jego rozwiązaniu zostanie wyjęta, odpowiedzi zeskanowane i egzaminator w swoich warunkach czy to domowych, czy w ośrodku sprawdzania, będzie siedział przed monitorem i oceniał rozwiązania zadań otwartych wykonanych przez ucznia - wyjaśnił Zakrzewski i dodał, iż jest to ułatwienie dla egzaminatorów, ponieważ będą mogli usiąść do pracy "o dowolnej porze, w dowolnym miejscu". Wyznał również, iż chciałby, aby e-ocenianie zostało wprowadzone także na inne egzaminy - zarówno ósmoklasisty jak i maturalne.
Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków
Co z egzaminem ósmoklasisty? Pod koniec stycznia resort edukacji poinformował o wejściu w życie rozporządzenia Barbary Nowackiej, które zmienia zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Nowelizacja wydłuża czas trwania egzaminu ze wszystkich trzech przedmiotów o około 25 proc. Od tego roku szkolnego na rozwiązanie zadań egzaminacyjnych uczniowie będą mieli na egzaminie z języka polskiego - 150 minut (zamiast 120 minut), na egzaminie z matematyki - 125 minut (zamiast 100) oraz na egzaminie z języka obcego - 110 minut (zamiast 90). Więcej w artykule pod tym linkiem.
Czytaj także: "Kiedy matura 2025? Najważniejsze daty [HARMONOGRAM]".Źródła: Interia, Ministerstwo Edukacji Narodowej