Niezależnie, czy przyszła mama wie, iż rozwiązanie ciąży nastąpi przedwcześnie, czy będzie to dla niej zaskoczeniem, opieka nad tym niewielkim człowiekiem o wielkim sercu wymaga wiedzy i uważności. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym elementem w rozwoju wcześniaków jest adekwatna pielęgnacja ich skóry. To kwestia zdrowia, a czasem choćby życia dziecka. Dlaczego wydawałoby się tak błaha czynność, ma tak duże znaczenie? O to właśnie spytaliśmy panią dermatolog dr Ewę Ring.
Czym różni się skóra wcześniaka od skóry dziecka urodzonego w terminie?
Skóra wcześniaków jest niezwykle delikatna, mniej odporna, bardzo wrażliwa na urazy (np. przypadkowe naderwanie). To z kolei może prowadzić do zakażenia drobnoustrojami i poważnych infekcji, które powodują ból, krwawienie, powstawanie blizn. Schorzenia skórne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, a ponieważ wcześniaki nie mają wykształconej naturalnej odporności, czasem stają się śmiertelnym zagrożeniem. To dlatego lekarze tak bardzo podkreślają rolę adekwatnej pielęgnacji skóry, by stała się ona priorytetowa dla rodziców wcześniaków.
Doskonale pamiętam chwilę, gdy po raz pierwszy miałam przewinąć moje przedwcześnie urodzone bliźniaczki. Ich skóra wydawała mi się sucha i cienka jak pergamin, a ja bałam się jej dotknąć. Położna wyjaśniła mi, iż wynika to z braku warstwy rogowej, która zabezpiecza przed nadmierną utratą wody oraz przesuszeniem.
Skóra dziecka urodzonego w terminie stanowi dla niego swoistą barierę przed czynnikami zewnętrznymi jak zmiany temperatur czy urazy, inaczej jest w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie.
Pamiętajmy też, iż narodziny przed terminem wiążą się najczęściej z licznymi wkłuciami, kroplówkami, plastrami. Ta niezwykle cienka i delikatna skóra od razu poddana jest wielkim wyzwaniom. Dlatego my, rodzice powinnyśmy przyłożyć szczególną uwagę do sposobu jej pielęgnacji.
Jak pielęgnować skórę wcześniaka?
Jedną z najczęściej wykonywanych czynności pielęgnacyjnych przy niemowlakach jest oczywiście zmiana pieluszki. To bardzo ważne, by z jednej strony dobrze oczyścić skórę maluszka z pozostałości moczu czy kału, by nie podrażniały skóry i zapobiec rozwojowi bakterii, z drugiej zaś, by zrobić to na tyle delikatnie, by nie uszkodzić naskórka.
Zwróćmy szczególną uwagę na produkty, które wtedy używamy. Do przemywania skóry w miejscach kontaktu z pieluchami wybierajmy chusteczek dla niemowląt zawierające minimalną liczbę składników, nie zawierające alkoholu ani zbędnych sztucznych substancji zapachowych, by zmniejszyć ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych, gdyż u wcześniaków istnieje zwiększone ryzyko wchłaniania substancji chemicznych przez skórę i błony śluzowe.
Właśnie takie są chusteczki WaterWipesTM wykonane z jedwabiście gładkiej i delikatnej, ale wytrzymałej wiskozy, w 100% biodegradowalne, a w składzie mają wylącznie wodę i odrobinę ekstraktu z owoców. Te polecane przez położne na wielu oddziałach ginekologicznych na całym świecie chusteczki posiadają pozytywną opinię Allergy Society UK oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Po przewijani przychodzi pora na ubieranie. Upewnijmy się, iż ubranka, jakie wybieramy dla swoich maluszków, wykonane były z odpowiednich tkanin. Powinny być miękkie, zrobione z bawełny, a nie tkanin syntetycznych. Wszystko po to, by zminimalizować potencjalne podrażnienia skóry dziecka.
Wracając po raz pierwszy do domu z wcześniakiem, potrzebujemy często porad i pomocy w przystosowaniu się do nowego etapu rodzicielstwa, dlatego marka WaterWipesTM przygotowała specjalny pakiet pomocy dla rodziców, których dziecko właśnie opuścił oddział intensywnej terapii noworodka, który znajdziecie na stronie www.waterwipes.com/pl
.