Ta kwestia sprawia problem choćby nauczycielkom polskiego. Sprawdź, czy jesteś od nich lepszy

g.pl 1 tydzień temu
Polski język, trudny język - choćby dla nas, Polaków. jeżeli wydaje wam się, iż w przeciągu lat zagubiliście się już we wszystkich jego otchłaniach podczas poszukiwań poprawnych form, zapraszamy do naszej zagadki językowej. Niektóre słowa, choć na pierwszy rzut oka proste, chętnie grają nam na nosach.
Według informacji podawanych przez organizację Ethnologue na całym świecie używa się przeszło siedmiu tysięcy języków. Każdy z nich ma swoje jasne i mroczne strony, choć to właśnie język polski - podobno - sprawia obcokrajowcom ogrom problemów. Ba! Sprawia problemy także nam. jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz w jednym palcu wszystkie jego tajniki, odpowiedz na pytanie zawarte w przygotowanej przez nas zagadce językowej. To tylko kropla w morzu wyjątkowych form polszczyzny.
REKLAMA


Zobacz wideo Polski język w europejskich produkcjach nie zachwyca, a czy zachwyca nierodowity akcent Pattinsona, Jolie, czy Russella Crowe'a? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]


Nieważne czy nie ważne? Problematyczna kwestia "nie" z przymiotnikami
Pani Ala wybrała się do urzędu gminy, aby załatwić pozwolenie na zorganizowanie lokalnej imprezy z okazji tzw. "majówki". Zgodnie z instrukcjami, które otrzymała w recepcji, pozostawiła niezbędne dokumenty w gabinecie z numerem 46. Gdy urzędniczka zajmująca się sprawą przejrzała wszystkie papiery od zainteresowanej, zauważyła, zabrakło kluczowych deklaracji. Postanowiła więc skontaktować się mailowo z panią Alą, aby poinformować ją o sprawie. Której formy powinna użyć, aby nie popełnić błędu?


Pani Alu, o sprawie decydują nie ważne dokumenty, ale najważniejsze są deklaracje.
Pani Alu, o sprawie decydują nieważne dokumenty, ale najważniejsze są deklaracje.


"Nie" z przymiotnikami może zaprowadzić was w pole. Wszystko zależy od kontekstu
Polonistki przez lata nauki wpajały nam zasadę, zgodnie z którą "nie" z przymiotnikami piszemy oddzielnie. Oczywiście miały w tym rację, ale w przypadku naszej zagadki językowej kwestia może być myląca. Poprawną odpowiedzią będzie ta z numerem 1.: Pani Alu, o sprawie decydują nie ważne dokumenty, ale najważniejsze są deklaracje. Dlaczego? Zasadę tę doskonale wytłumaczył Adam Wolański, odpowiadając na pytanie zadane w Poradni Językowej PWN:


'Nieważne' jest zapisywane łącznie, ponieważ partykułę nie z przymiotnikami w stopniu równym pisze się razem, (...). Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy mamy do czynienia z wyraźnymi przeciwstawieniami, por. np. nie ważne, ale najważniejsze; nie ważne dokumenty zadecydowały, ale słowa (...).


I właśnie z tym wyjątkiem mamy do czynienia w naszej zagadce językowej. W końcu urzędniczka nie chciała przekazać pani Ali, iż dokumenty są nieistotne. Zależało jej, żeby zainteresowana dowiedziała się, iż ważne dokumenty są tylko dwurzędną sprawą. To deklaracje decydowały o tym, czy uda jej się zorganizować wydarzenie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału