Geometrii w architekturze Gaudiego poświęcona jest nowa wystawa prezentowana w galerii w wieży ciśnień starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki.
Prace autorstw Marcina Nogi, wykładowcy z Uniwersytetu Radomskiego zostały wykonane w technologii druku 3D i odnoszą się do jednego z najwybitniejszych architektów w Europie, Antonio Gaudiego.
– Zajmuję się łączeniem matematyki ze sztuką i nowoczesnymi technologiami. Wykorzystuję media cyfrowe, idąc śladami prekursorów grafiki komputerowej. Nasi mistrzowie w tej dziedzinie, czyli profesor Adam Romaniuk i profesor Aleksander Olszewski 30 lat temu zaczynali pracę w tej dziedzinie, zajmując się grafiką komputerową. Ja jestem kontynuatorem ich pracy – mówi autor.

Marcin Noga łączy wydruk 3D z matematyką, przekładając teorie matematyczne na język sztuki. Dlatego prezentuje prace, które powstały właśnie w technice wydruku przestrzennego – mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
– Próbujemy przybliżać sztukę nowoczesną, która może się wydawać dość hermetyczna, o ile nie znajdziemy do niej odpowiedniego klucza. Marcin Noga zajmuje się wizualnym zapisem fali radiowej. Przy użyciu różnorodnego sprzętu decyfrował tę falę i znalazł jej specyficzny obraz zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej – wyjaśnia.
W galerii w wieży ciśnień autor przedstawił prawie 50 prac z ostatnich 10 lat swojej twórczości oraz – premierowo – obelisk pod tytułem Guido Grandi Tree, o wysokości 210 centymetrów wykonany w technice druku 3D. Wystawę będzie można oglądać w Starachowicach do końca czerwca.
Marcin Noga, urodzony w 1975 roku w Radomiu, pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego imienia Kazimierza Pułaskiego od 2001 roku. Prowadzi zajęcia z grafiki komputerowej i fotografii analogowej. W 2019 roku obronił doktorat pod tytułem „Transpozycja fali radiowej na obrazy cyfrowe”. Od 2024 roku jest kierownikiem katedry na tej uczelni. Jego twórczość łączy matematykę, fizykę i informatykę, wykorzystując druk 3D.