Czy potrafisz to policzyć? Wielu się na tym wywraca
Spróbujmy razem rozwiązać coś, co może wydawać się proste, ale wielu ludziom
sprawia problem. Mamy do czynienia z takim równaniem: 12÷3×2÷2. Zanim sięgniesz po kalkulator, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, czy wiesz, jak to adekwatnie rozwiązać. Być może w ogóle nie będziesz potrzebować żadnych pomocy.
Zasada kolejności działań mówi, iż najpierw wykonujemy dzielenie i mnożenie od
lewej do prawej, więc zaczynamy od pierwszego dzielenia. Tak więc:
12 ÷ 3 = 4
4 × 2 = 8
8 ÷ 2 = 4
Więc wynikiem całego równania jest 4, czyli odpowiedź b. Proste, prawda? A mimo to sporo osób popełnia błąd, zapominając o tej zasadzie i mnożąc lub dzieląc po kolei bez zastanowienia.
Dlaczego niektórym tak trudno policzyć 12÷3×2÷2?
Zadanie, które właśnie rozwiązaliśmy, wydaje się bardzo proste, prawda? Jednak wielu
ludziom sprawia trudność, bo często zapominają o jednej ważnej zasadzie: kolejności działań. To ona jest kluczowa, by dojść do adekwatnego wyniku. Kiedy patrzymy na takie równanie, to od razu chcemy wykonać operacje w dowolnej kolejności, np. najpierw mnożymy, potem dzielimy. Ale to właśnie ten błąd powoduje pomyłki!
Zasada kolejności działań mówi jasno: najpierw wykonujemy dzielenie i mnożenie, ale
od lewej do prawej, a nie według tego, co wydaje nam się najprostsze. Wróćmy do naszego przykładu. jeżeli wykonamy operacje zgodnie z tą zasadą, to najpierw dzielimy 12 przez 3, potem mnożymy wynik przez 2, a na końcu dzielimy przez 2. Dopiero wtedy otrzymamy prawidłowy wynik – czyli 4.
Dla wielu osób to naturalne, by najpierw robić mnożenie, bo to bardziej "widoczna"
operacja. Jednak w matematyce liczy się dokładność i konsekwencja w stosowaniu zasad. Dlatego pamiętaj, iż choćby jeżeli zadanie wydaje się banalne, nie daj się zwieść! Matematyka nie ma litości, ale jeżeli będziesz przestrzegać zasad, wyniki będą
zawsze adekwatne. Więc, zamiast od razu sięgać po kalkulator, zatrzymaj się na chwilę, zastanów, czy na pewno robisz wszystko w odpowiedniej kolejności.
Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w innych podobnych matematycznych zagadkach, znajdziesz je tu.