Jak kiedyś nadawano nazwiska? Pojawiły się one na przełomie XIV i XV wieku i miały związek z historią rodziny lub posiadaniem ziemi. Początkowo nosili je jedynie przedstawiciele szlachty, ale z czasem przejęli je mieszczanie, a potem chłopi. Chcesz sprawdzić korzenie swojej rodziny? Okazuje się, iż to wcale nie będzie takie proste. Od czego najlepiej zacząć?
REKLAMA
Zobacz wideo Na Hyży ciąży nazwisko Grzegorza? "Na pewno zmienię". A nowy partner? "Chciałabym mu się oddać w całości"
Tak tworzyły się polskie nazwiska. "W pewnym momencie imiona okazały się niewystarczające"
Nazwiska miały ułatwić załatwianie spraw i rozróżnienie poszczególnych rodzin. - Przez wiele lat, a choćby wieków, ludziom wystarczała jednoelementowa identyfikacja w postaci imienia. Imiona są z nami od dziesiątego wieku. To na ten czas datujemy też początek języka polskiego i naszego państwa. W pewnym momencie imiona okazały się jednak niewystarczające. Zaczęło się nas robić za dużo i pojawiła się potrzeba szczegółowej identyfikacji - wyjaśniła prof. Monika Kresa, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polskim Radiem.
Nie przegap: "Chiński agrest" to najlepszy owoc dla seniorów. Ma więcej witamin niż cytrusy. Wzmacnia kości i serce
Oto najkrótsze nazwiska w Polsce Oto najkrótsze nazwiska w Polsce, istock/@Andrzej Rostek
Początkowo identyfikacją było miejsce zamieszkania np. jeżeli szlachcic posiadał ziemie w miejscowości Dobra Wola, nazywano go Dobrowolskim. Nazwiska chłopów często zaś pochodziły od wykonywanego zawodu np. o ile mężczyzna był kowalem, otrzymywał nazwisko Kowal.
Jak sprawdzić, skąd pochodzi nazwisko? Te elementy wskażą twoje korzenie
Na przestrzeni wieków wiele się jednak zmieniło. I chociaż początkowo tylko szlachta nosiła nazwiska z "-ski" lub "-cki", to chłopi i mieszczanie zaczęli z czasem je przejmować, dlatego końcówka nie jest już żadną wskazówką. Aby sprawdzić pochodzenie nazwiska, należy dokładnie odtworzyć drzewo genealogiczne rodziny. Wiele informacji można znaleźć w aktach ślubu i zgonów, a także w dokumentach kościelnych. jeżeli znajdziemy w nich herb lub dopisek "nobilis", czyli "urodzony" może to świadczyć o tym, iż rodzina na szlacheckie korzenie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.