Jeśli kiedykolwiek przesadziłeś z ilością wypitego alkoholu, bardzo możliwe, iż na drugi dzień doświadczyłeś bardzo nieprzyjemnego uczucia, jakim jest kac. Okazuje się jednak, iż nie wszystko zależy od tego, jak dużo wypiłeś. Ogromne znacznie ma w tym przypadku natomiast to, co piłeś. Niektóre trunki zawierają bowiem substancje chemiczne, które powodują gorsze objawy kaca.
Po jakim alkoholu jest najgorszy kac? Piwie, szampanie, whisky, a może wódce? Zanim do tego przejdziemy, zastanówmy się, skąd bierze się kac.
Skąd bierze się kac?
Każdy alkohol zawiera tzw. kongenery – substancje chemiczne powstałe na skutek procesy fermentacji, które nadają trunkom smak, barwę i zapach. Niestety to także one odpowiadają za nasze złe samopoczucie następnego dnia. Musisz jednak wiedzieć, iż nie wszystkie alkohole zawierają tyle samo kongenerów. jeżeli spożywasz alkohol, który zawiera ich więcej, tym większe ryzyko, iż następnego dnia kac da Ci się mocniej we znaki.
Jakie alkohole powodują najgorszego kaca?
Odpowiedzi na to pytanie w wywiadzie dla serwisu Thrillist udzielił profesor Czarena Crofcheck z Uniwersytetu Kentucky.
Najwięcej kongenerów znajduje się w brandy, tuż za nią są inne ciemne alkohole, takie jak whisky i czerwone wino
Do grona tych produktów należy dodać także koniak, rum, burbon i ciemne piwo, a więc wszystkie, ciemne alkohole. Czy zatem możemy powiedzieć, iż im jaśniejszy alkohol, tym mniejszy kac? Tak, ale pamiętajmy, iż wszystko ma swoje granice granice. Nie oznacza to, iż możemy pić wódkę czy białe wino bez umiaru, wierząc, iż na drugi dzień będziemy czuć się rewelacyjnie. jeżeli tak uważasz, to możesz się zdziwić, a być może już się o tym przekonałeś.
Trzeba tutaj wspomnieć także o szampanie. Choć szampan jest jasnym alkoholem i nie zawiera dużo kongenerów, jest to trunek, który może wywołać nieznośnego kaca. Wszystko za sprawą dwutlenku węgla, który sprawia, iż alkohol szybciej wchłania się do krwiobiegu.
Uniknij kaca
Jest co najmniej kilka punktów, których warto przestrzegać, jeżeli chcesz uniknąć kaca. Podstawowa zasada mówi o tym, by nie spożywać alkoholu na pusty żołądek i zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu jeszcze przed rozpoczęciem konsumpcji trunków. Kiedy już pijesz alkohol, zrezygnuj z łączenia alkoholu z napojami gazowanymi. Dlaczego? Gazowane napoje przyspieszają wchłanianie alkoholu. Złym rozwiązaniem będzie także spożywanie alkoholu przez słomkę, przetrzymywanie go przez dłuższy czas w jamie ustnej czy mieszanie różnego rodzaju alkoholi.