Tęczowy Piątek w szkole po Czarnku. "Nawet nauczyciele noszą kolorowe skarpetki"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Tegoroczny Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem "Budujemy mosty różnorodności". W tym roku stawiane za cel są działania edukacyjne, dlatego zaangażowane jest Kuratorium Oświaty. Jak się okazuje, po zmianie władzy placówki odważniej angażują się w akcję. - Widzę w szkole kolorowe barwy - mówi nam nauczycielka z Warszawy.
Tęczowy Piątek obchodzony jest 25 października w 150 szkołach, które włączyły się do akcji pod hasłem "Safe Space", mającej na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni, dla osób LGBTQ+. - Wspólnie chcemy powiedzieć młodzieży - jesteście ważni. Macie prawo być sobą. Macie prawo czuć się bezpiecznie w swoich szkołach i macie prawo być widoczni. W tym roku połączyliśmy siły na rzecz młodzieży z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją SEXEDPL - powiedziała Aleksandra Stube, koordynatorka Tęczowego Piątku z Fundacji GrowSPACE podczas konferencji prasowej.

REKLAMA







Zobacz wideo Nauczyciel roku Przemek Staroń o tęczowym piątku. "W 2023 roku przebiegł już w zupełnie innej atmosferze"



Tęczowy Piątek od lat świętuje się w polskich szkołach. Na czym polega?
Tęczowy Piątek ma na celu edukację i zwrócenie uwagi na problemy osób ze społeczności LGBTQ+. To właśnie one nareszcie powinny poczuć się bezpieczne, bo jak wynika z danych Fundacji GrowSPACE nie do końca tak jest. Przytoczone w informacji prasowej badania wskazują jasno, iż w polskich szkołach aż 93 procent osób uczniowskich wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Jednak ponad połowa, bo aż 53 procent uważa, iż ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra.
- Wspólnie chcemy pokazać, iż szkoła bez nas - bez różnorodnej młodzieży - nie byłaby taka sama. To dla mnie bardzo ważne, jako ucznia, żeby budować bezpieczne, akceptujące przestrzenie dla wszystkich – dodał Jakub Juszczak, licealista z Wrocławia oraz działacz Fundacji GrowSPACE.
Organizatorzy akcji: To istotny krok także w kontekście budowania bezpieczeństwa nieheteronormatywnej młodzieży w szkołach
Dominik Kuc, członek Zarządu Fundacji GrowSPACE, przekazał również, iż jako Fundacja GrowSPACE dołączyli do Zespołu ds. Współpracy z NGO przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, dzięki czemu będą mogli stale konsultować decyzje podejmowane przez resort na rzecz dzieci i młodzieży. - To istotny krok także w kontekście budowania bezpieczeństwa nieheteronormatywnej młodzieży w szkołach - podkreślił.
W tym roku Tęczowe Piątki realizowane są nie tylko w Warszawie, ale również w mniejszych miastach i miejscowościach, czyli np. w: Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kiędzierzynie-Koźlu, Tychach Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Bytomiu, Sopocie, Bielsku-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu, Gdańsku, czy Katowicach.



Nauczyciel: Polska szkoła ma szansę na nastanie ery równości i braku dyskryminacji
O ideę, która, choć dopiero raczkuje w szkołach, zapytaliśmy pedagogów. Jak się okazuje, uczniowie nie zapominają i nawet, jeżeli szkoły oficjalnie nie organizują żadnych wydarzeń, niektórzy wychodzą z własną inicjatywą. - Pracuję w niedużej szkole pod Warszawą i nie ma u nas żadnych odgórnych inicjatyw. Cieszę się jednak, iż uczniowie dziś mi przypomnieli o tym na historii i pokazali, iż utożsamiają się z tą społecznością. Po latach rządów ministra Czarnka polska szkoła ma szansę wejść do ery równości i braku dyskryminacji, nie tylko pod względem orientacji seksualnej. Tutaj potrzebna jest zmiana, która tylko dzięki odpowiedniej edukacji, może się zadziać - powiedział nam nasz czytelnik, nauczyciel historii. Podobny pogląd ma pani Kamila, nauczycielka z Warszawy:

Widzę w szkole kolorowe barwy. choćby nauczyciele noszą kolorowe skarpetki, ale pamiętajcie, iż to nie jest najważniejsze. Przede wszystkim liczy się edukacja. Wiem, iż niektórzy wychowawcy planują prowadzić lekcje edukacyjne o społeczności LGBT+ i bardzo się z tego cieszę.



Emerytowana nauczycielka: Najpierw wychowanie, a potem nauka
Z kolei nauczycielka języka polskiego, która od pięciu lat jest już na emeryturze, mówi, iż "serce się jej cieszy, kiedy widzi, iż młode pokolenie chce akceptacji, szacunku i wie, iż słowa 'miłość to miłość', mają bardzo głębokie znaczenie". - Nie pracuję już w szkole, ale jestem aktywną obserwatorką tego co się dzieje.

Fundacja GrowSPACE robi wiele dobrego.

Cieszę się, iż za rządów Nowackiej mają większe wsparcie instytucji, które mają duży wpływ na edukację, np. Kuratorium Oświaty. Najpierw wychowanie, a potem nauka. Ja się tym kierowałam, kiedy pracowałam w szkole i wiem, iż spod moich skrzydeł wyszły dobre dzieci, dla których nie było tematów tabu i były otwarte na świat - dodaje.
Idź do oryginalnego materiału