TEDx to marka znana świetnie na całym świecie. Ideą konferencji z tego cyklu jest inspirowanie do samorozwoju odbiorców przez uznanych mówców, autorytetów i ekspertów z szeregu dziedzin.
TEDxUni Opole była kolejną już propozycją tego typu w Opolu – ale po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim. Wcześniej bowiem podobne wydarzenie zorganizowali studenci Politechniki Opolskiej.
TEDxUni Opole. Dlaczego to inna niż wszystkie konferencja?
Misją konferencji TEDx jest popularyzacja zagadnień naukowych, artystycznych lub sportowych w szybki, interesujący i rzeczowy sposób.
– TEDx może zorganizować każdy, kto chce i ma jakiś pomysł. My po prostu wpadliśmy na taki pomysł, bo chcieliśmy zrobić coś ciekawego. Ale nie w stylu klasycznej konferencji naukowej czy biznesowej – zastrzega na wstępie Mikołaj Jabłoński, student prawa, inicjator i organizator konferencji na Uniwersytecie Opolskim.
Jaka jest procedura przygotowania takiego wydarzenia?
– Dla przykładu: jeżeli ktoś chce zorganizować TEDx uniwersytecki, najlepiej, by była to osoba związana z środowiskiem akademickim. Ale równie dobrze można zrobić TEDx’y związane z liceum czy miastem. Trzeba również zgłosić się do TEDx’u, by otrzymać stosowną licencję. A to wiąże się to z dużą ilością formalności – śmieje się Mikołaj.
Motywem przewodnim opolskiego TEDx’u była „inspiracja”. Studenci zaprosili dziesięciu prelegentów z różnych środowisk: naukowego, sportowego, medialnego czy choćby prawniczego.
– Odbiorcami są m.in. studenci i pracownicy uniwersytetu, ale też mieszkańcy regionu, którzy skorzystali z puli bezpłatnych biletów – dodaje Mikołaj Jabłoński.
Kto motywował studentów?
Wśród zaproszonych gości byli m.in. prawnik Tomasz Palak, który pod lupę wziął „inspirujące wtopy”.
– Mam nadzieję, iż na tych pomyłkach i błędach – moich i nie tylko – uczestnicy dowiedzą się tego, w jaki sposób sobie radzić, czyli jak „nie dać się” – mówił przed wykładem pan Tomasz.
Mediatorka, trenerka rozwoju osobistego i biznesu dr Ewa Kosowska-Korniak poruszyła zagadnienie… właściwego słuchania. Wielu bohaterów wystąpień miało na widowni swoich fanów.
– Przyszedłem dla pana Roberta Rutkowskiego, znanego psychoterapeutę z Warszawy, specjalistę od uzależnień m.in. od alkoholu. Temat jest mi bliski. Na YT jest mnóstwo filmików z jego udziałem. Zawsze je oglądam, zawsze z nich coś wynoszę, mam jego książki. To osoba, która nakierowała w pewien sposób moje życie – deklarował pan Andrzej, jeden ze słuchaczy.
Na Małej Scenie „Kochanowskiego” inspirowali w czwartek także: reżyser filmowy Maciej Kawulski, Agata Skurecka, autor projektu Okiem Sportowca Mateusz Golomb, Szymon Lipiec, dyrektor Biura Marketingu i Public Relations UO Maciej Kochański i sędzia koszykówki – Jakub Zamojski.
TEDxUni Opole poprowadził Jakub Graczykowski, konferansjer sportowy. Atrakcja były także występy muzyczne formacji Fama i Agaty Skureckiej.
„O!Polska” objęła wydarzenie patronatem medialnym.