To, iż śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, w teorii wiedzą chyba wszyscy. A co z praktyką? W wielu domach nakłonienie dziecka rano do jedzenia stanowi niemałe wyzwanie. Wiele dzieci nie je nic. Na ten kiepski nawyk narzekają WF-iści, gdyż na ich lekcjach dochodzi do omdleń.
Jednak nakłonienie dziecka do zjedzenia posiłku rano to jedynie połowa sukcesu. Zdarza się, iż rodzice godzą się na zjedzenie czegokolwiek, np. kanapki z kremem czekoladowym, słodkich płatków, a choćby hot-doga.
Chociaż młodzi ludzie mogą niechętnie je jeść, to jednak śniadanie zapewnia mózgowi i ciału energię potrzebną do funkcjonowania w ciągu dnia. Ale czy wystarczy zjeść cokolwiek? Badacze postanowili sprawdzić, jaki wpływ na motywację do nauki i wyniki w nauce może mieć śniadanie.
Motywacja na talerzu
Na sukces ucznia wpływ ma bardzo wiele czynników, poczynając od rzeczy, na które dziecko nie ma wpływu, jak np. poziomu nauczania, przez warunki, w których się uczy, po rzeczy, nad którymi może mieć kontrolę, jak np. zjedzenie śniadania.
W ramach projektu Australijskiej Rady ds. Badań Naukowych specjaliści przebadali 648 australijskich uczniów. Respondenci byli w klasach od 7 do 9, a średni ich wiek wynosił 13-14 lat.
Badanie składało się z trzech głównych elementów. Pierwszy to ankieta dotycząca nawyków śniadaniowych. Drugi to samoocena motywacji na lekcjach przedmiotów ścisłych, a trzeci – test z przedmiotów ścisłych. W ten sposób badacze uzyskali obraz jednego dnia z życia uczniów. Respondenci odpowiedzi także na pytania dotyczące tego, jak zwykle radzą sobie w nauce.
Takie śniadanie to błąd
Okazało się, iż uczniowie, którzy rano w dniu badania zjedli zdrowe śniadanie, wykazywali wyższy poziom motywacji. Byli bardziej pewni siebie i skupieni na lekcjach z przedmiotów ścisłych. Uzyskali także wyższe wyniki w teście z wiedzy z przedmiotów ścisłych.
Dla porównania, uczniowie, którzy nie jedli śniadania, mieli znacznie niższy poziom motywacji oraz osiągali gorsze wyniki. To, co najbardziej zaskoczyło naukowców, to fakt, iż uczniowie, którzy jedli niezdrowe śniadania, mieli bardzo podobnie niski poziom motywacji i osiągnięć, jak ci, którzy rano nic nie jedli.
Sugeruje to, iż zjedzenie niezdrowego śniadania może mieć równie destrukcyjny wpływ na motywację i osiągnięcia, jak niejedzenie śniadania w ogóle. Dlaczego? Wygląda na to, iż spożywanie niewłaściwego rodzaju żywności nie dostarcza odpowiednio energii umysłowi i ciału.
Badanie pokazuje to, iż niewielka zmiana w życiu ucznia – codzienne zdrowe śniadanie – może mieć pozytywny wpływ na naukę.