Ten pomnik powstał ponad pół wieku temu z nauczycielskich składek. Są pieniądze na jego renowację

dziennikplocki.pl 5 godzin temu

Pomnik, który przejdzie remont, nie znajduje się na żadnym cmentarzu ani choćby w jego pobliżu, tylko w pobliżu domu rodzinnego Władysława Broniewskiego przy ul. Kościuszki, nieopodal kościoła na Górkach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Płocku, starając się zachować pamięć o zasłużonych dla oświaty nauczycielach z Płocka i powiatu płockiego, którzy padli ofiarą hitlerowskich represji podczas II wojny światowej, ufundował ten pomnik w 1969 roku na terenie za Domem Nauczyciela (z nieruchomości przy ul. Kościuszki korzysta Związek Nauczycielstwa Polskiego – mieści się tu lokalny oddział ZNP). Jak czytamy w artykule Elżbiety Balcerzak opublikowanym w „Notatkach Płockich”, wszyscy pracujący nauczyciele ofiarowali na ten cel składki.

Inicjatorem budowy pomnika był Franciszek Dorobek, ówczesny przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Miejskiej Rady Narodowej, a zaprojektował go Józef Kempiński. Na płycie umieszczono napis: „Nauczycielom i wychowankom szkół ziemi płockiej zamordowanym przez okupantów hitlerowskich w latach 1939-1945”.

Prace potrwają do listopada

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, w piątek poinformował o pozyskanym dofinansowaniu na renowację pomnika. Tłumaczy też, dlaczego jest to ważne: – Od 1969 roku ten pomnik jest symbolem męczeństwa polskiej inteligencji, która walczyła o zachowanie polskiej kultury i edukacji i była systematycznie wyniszczana przez okupanta.

W ratuszu podkreślają, iż to niepozorne miejsce jest zarazem symbolem cierpienia, też odwagi i niezłomności nauczycieli, którzy walczyli o zachowanie polskiej kultury i edukacji.

Zaplanowane prace potrwają do 21 listopada br. Do tego czas wykonawca powinien oczyścić pomnik z porostów i mchów, uzupełnić ubytki, zabezpieczyć cokół pomnika (np. płytami granitowymi), zaimpregnować jego nawierzchnię przed wykwitami mchu, wymienić elementy metalowe i tablicę z inskrypcją. Oczyszczenia wymaga również kostka wokół pomnika, z kolei ogrodzenie – pomalowania.

Szacowane koszty renowacji opiewają na 59 tys. zł, w tym 47 tys. zł udało się pozyskać z programu „Mazowsze dla miejsc pamięci” – jednego z programów samorządu województwa mazowieckiego.

Foto: UMP

Idź do oryginalnego materiału