Decyzją 99. Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które odbyło się w Toruniu, Teofila Latoś otrzymała członkostwo honorowe PTL.
Fragment uzasadnienia
Członkostwo honorowe PTL jest wyrazem docenienia działalności na rzecz Towarzystwa oraz wspierania i upowszechniania wiedzy z dziedziny etnografii/etnologii/antropologii kulturowej. Obydwie te kwestie od lat znajdują się w centrum działalności Teofili Latoś, która od 1993 r. jest członkinią PTL, a od 1999 roku pełni funkcję prezeski mszańskiego oddziału PTL, w którym wcześniej działała jako sekretarz (1994) i zastępczyni prezesa (1995-1999). Od lat współorganizuje życie kulturalne w Mszanie Dolnej, starając się propagować i upowszechniać wiedzę z dziedziny etnografii, czego wyrazem jest ponad 30 wygłoszonych przez Nią odczytów związanych tematycznie z kulturą i historią ludową górali zagórzańskich. Wiele z nich zostało opublikowanych w prasie lokalnej. Jej staraniem w 1997 oraz 2007 r. w Mszanie Dolnej odbyło się 74. i 84. Walne Zgromadzenie Delegatów PTL. Obydwa wydarzenia zbiegły się w czasie ze świętowaniem odpowiednio 50-, a następnie 60-lecia oddziału. Od czterech dekad opiekuje się grobami zasłużonych etnografów i społeczników na cmentarzu w Mszanie Dolnej.
Od lat 80. XX w. w ramach PTL kolekcjonuje zbytkowe przedmioty codziennego użytku związane z regionem Zagórzan. Powiększające się zbiory umożliwiły zorganizowanie ogólnodostępnej Zagórzańskiej Izby Regionalnej, funkcjonującej w budynku dawnego „Sokoła”. w tej chwili Teofila Latoś zarządza pokaźną kolekcją eksponatów oraz bogatymi zbiorami publikacji etnograficznych, a także interesującym archiwum Oddziału. Ponadto oprowadza zwiedzających w charakterze przewodnika i prowadzi zajęcia (prelekcje i warsztaty) o tematyce regionalnej. Rocznie izbę odwiedza ok. 1 tys. zwiedzających w tym wielu gości z zagranicy.
W pracy zawodowej, jako nauczycielka i wychowawczyni pokoleń, skupiała się na realizacji założeń edukacji regionalnej, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia dzieci przedszkolnych. Jest współautorką programów do edukacji regionalnej realizowanych w latach 1997-2003 (w ramach projektu „Bliższe Ojczyny” w województwie małopolskim, przy wsparciu Kuratorium Małopolskiego w Krakowie i MCK „Sokół” w Nowym Sączu).
źródło: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze; oprac. MAG
fot. Tv28