Tetra birdseye – czym się różni od innych i jak jej używać?

chmurkabiala.pl 4 lat temu

Tetra birdseye jest w ostatnim czasie bardzo popularna. Wiele osób zastanawia się co to adekwatnie jest i jak tego używać. Dla tych osób wpis ten powinien być pomocny 🙂

Spis treści:

  1. Tetra birdseye – co to jest?
  2. Czym różni się tetra birdseye od tetry o standardowym splocie?
  3. Jaki rozmiar tetry wybrać?
  4. Jak używać tetry birdseye?
    • Sposoby składania
    • Z czym łączyć tetrę birsdeye?
    • Do czego poza pieluchowaniem wielorazowym można wykorzystać tetrę?
  5. Jak prać pieluchy wielorazowe birdseye?
  6. Alternatywa dla tetry birdseye

Tetra birdseye – co to jest?

Tetra birdseye to przede wszystkim… skrót myślowy 😉 Dlaczego? Dlatego, iż coś takiego jak tetra birdseye tak naprawdę w ogóle nie istnieje. Określenie to jednak stało się już tak powszechne, iż pozwolę sobie również je stosować, podobnie jak robi to zdecydowana większość społeczności wielopieluchowej 😉

Dlaczego adekwatnie to określenie nie jest do końca poprawne? Otóż nazwy „tetra” oraz „birdseye” odnoszą się tak naprawdę do splotu tkaniny. Pieluchy tetrowe posiadają splot przypominający kratkę, pieluchy birdseye z kolei charakteryzują się tym, iż splot przypomina ptasie oczka. Pieluszki birdseye są jednak pod bardzo wieloma względami podobne do tych tetrowych stąd też właśnie utarło się używanie określenia „tetra birdseye”.

Po lewej stronie tetra birdseye, po prawej tetra o standardowym splocie.

Czym różni się tetra birdseye od tetry o standardowym splocie?

Tetra birdseye dzięki gęstszemu splotowi jest bardziej chłonna oraz zapewnia lepsze rozprowadzanie wilgoci. To sprawia, iż w jej przypadku możemy zdecydować się na cieńszą pieluszkę (o niższej gramaturze), a będzie ona tak samo chłonna, albo choćby chłonniejsza od pieluchy tetrowej o standardowym splocie, która ma wyższą gramaturę. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, iż cieńsze pieluszki są bardziej plastyczne i lepiej układają się na dziecku.

Warto również wspomnieć, iż splot birdseye sprawia, iż pielucha jest bardziej zwarta, dzięki czemu choćby przy wyższej gramaturze wydaje się cieńsza. Na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć porównanie grubości standardowej tetry o gramaturze 140 gsm (po lewej) z tetrą birdseye 160 gms (po prawej).

Jaki rozmiar tetry wybrać?

Ciężko jest przyjąć jakieś sztywne granice wiekowe czy kilogramowe dla poszczególnych rozmiarów, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego ile waży dane dziecko, jak długie jest, ile siusia oraz w jaki sposób chcemy tetrę składać.

Tetra birdseye 50×50

Pielucha w rozmiarze 50×50 cm będzie odpowiednia dla większości noworodków. W przypadku wcześniaków lub dzieci o wyjątkowo niskiej wadze urodzeniowej może się okazać, iż będzie za duża. W przypadku dużych noworodków zaś może starczyć na bardzo krótki okres czasu.

Tetra birdseye 60×60

Rozmiar 60×60 cm jest dobrym wyborem jeżeli przewidywana waga naszego dziecka wynosi około 4 kg lub więcej. Ta tetra powinna wystarczyć na kilka pierwszych miesięcy życia.

Tetra birdseye 70×70 (lub 68×68 cm)

Na rozmiar 70×70 cm warto zdecydować się wtedy, gdy rozmiar 60×60 cm jest już niewystarczający. Nie istnieje jakaś sztywna granica, dużo zależy od budowy ciała dziecka oraz od sposobu złożenia tetry. Orientacyjnie można jednak przyjąć, iż zaczyna się jej używać od ok. 7 kg. Tetra birdseye 70×70 cm to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się przez bardzo długi okres czasu. Najpierw możemy używać jej składając np. w samolot lub latawiec, a w przypadku starszego dziecka po prostu składając w prostokąt. U wielu dzieci ten rozmiar sprawdza się choćby do końca okresu pieluchowania.

Tetra birdseye 80×80

Tetra birdseye 80×80 cm przydaje się u starszych dzieci, gdy chłonność tetry 70×70 cm jest już niewystarczająca lub w przypadku jeżeli chcemy spinać tetrę np. w samolot lub latawiec i nie jesteśmy w stanie już tego zrobić z tetry o mniejszym rozmiarze.

Jak używać tetry birdseye?

Sposoby składania

Tetra birdseye daje nam dużą swobodę jeżeli chodzi o sposoby jej użytkowania. Najpopularniejsze sposoby jej składania to:

  • samolot:

  • latawiec:

  • pickman fold
  • skrzydła anioła
  • prostokąt – w tym przypadku możesz złożyć ją na różne sposoby, tak aby odpowiednio dopasować jej długość i szerokość do potrzeb swojego dziecka. Można również zastosować takie złożenie, by w przedniej części pieluszki było więcej warstw o ile nasze dziecko potrzebuje wzmocnienia w tym obszarze. Tetra złożona w prostokątny wkład ma tę przewagę nad wkładami, iż po rozłożeniu wyschnie nam dużo szybciej niż wkłady, gdzie wszystkie warstwy są zszyte razem.

Z czym łączyć tetrę birsdeye?

Jeżeli składasz tetrę np. w samolot lub latawiec to przyda Ci się do niej klamerka Snappi. Przy tego typu spięciu masz do wyboru wiele możliwych warstw zewnętrznych. Sprawdzą się następujące opcje:

  • otulacz wełniany lub PUL,
  • gatki wełniane lub PUL,
  • longi wełniane lub PUL,
  • lub… nic 🙂 W upalne dni możesz po prostu założyć samą pieluszkę, spiąć ją Snappi i pozwolić skórze na pupie dziecka oddychać. Oczywiście nie mamy wówczas żadnej warstwy wodoodpornej, więc nie jest to rozwiązanie na co dzień, ale przydaje się do okazjonalnego „wietrzenia” pupy. Dziecko, które nie pozostało mobilne możemy wówczas położyć na macie wodoodpornej. Starszaki czasem biegają w samej tetrze np. po ogródku.

Jeżeli składasz tetrę w prostokątny wkład to wówczas możesz stosować ją w połączeniu z otulaczami wełnianymi, otulaczami PUL lub kieszonkami.

Do czego poza pieluchowaniem wielorazowym można wykorzystać tetrę?

Tetra birdseye, tak samo jak i ta tradycyjna, są niezwykle uniwersalne. Możesz wykorzystać ją:

  • do wycierania buzi czy rączek dziecka
  • jako śliniaczek
  • jako podkład do przewijania
  • zamiast ręcznika po kąpieli
  • do ochrony ubrania podczas odbijania
  • jako przykrycie w ciepłe dni
  • do wanienki, aby dziecko się nie ślizgało
  • do sprzątania – wiele osób potwierdzi, iż nie ma lepszej ściereczki! 🙂

Jak prać pieluchy wielorazowe birdseye?

Jeżeli chodzi o pranie tetry birdseye to obowiązują takie same zasady jak w przypadku prania innych pieluch wielorazowych. Więcej na temat wyboru odpowiedniego detergentu, jego dozowania oraz innych istotnych kwestii dotyczących tego tematu znajdziesz w artykule Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady. Tak jak w przypadku innych pieluch wielorazowych wyznacznikiem są zawsze zalecenia danego producenta. W przypadku tetry birdseye producenci zalecają pranie w temperaturze do 60 stopni, natomiast niektórzy z nich zezwalają na okazjonalne wypranie w wyższej temperaturze (90-95 stopni). Taka wyższa temperatura może jednak przyczyniać się do mocniejszego skurczenia się tkaniny. Na co dzień zdecydowanie temperatura 60 stopni jest wystarczająca, by dobrze doprać pieluszki.

Powyższe zasady dotyczą najpopularniejszego typu pieluch birdseye, czyli tych, które wykonane są z bawełny. Istnieją jednak również takie, które mają domieszkę bambusa. W tym przypadku odpowiednia temperatura prania to 40 stopni. Przy praniu w cieplejszej wodzie pieluszki bambusowe będą się bardzo mocno kurczyć.

Alternatywa dla tetry birdseye

Tetra birdseye stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jednocześnie występują czasem przestoje w jej dostępności. Warto więc pamiętać, iż można ją zastąpić tetrą o tradycyjnym splocie, która również posiada wiele zalet, za które lubiane są pieluchy birdseye: gwałtownie schnie, daje wiele możliwości złożenia, jest bardzo uniwersalna. Ma ona jeszcze jeden dodatkowy plus: jest tańsza od tetry birdseye 😉 o ile masz dużo sikające dziecko i tradycyjna tetra okaże się niewystarczająco chłonna lub zbyt wolno rozprowadzająca wilgoć to możesz użyć boostera. Booster taki nie zwiększy znacząco objętości pieluchy, a jednocześnie skutecznie wzmocni ją w strategicznym miejscu.

Jeżeli chcesz zakupić pieluchy tetrowe to znajdziesz je tutaj:

  • tetra birdseye – rozmiary 50×50, 60×60 i 68×68 cm: https://chmurkabiala.pl/produkt/tetra-birdseye-rozne-rozmiary-145-g-kokosi/
  • tetra birdseye – rozmiar 80×80 cm: https://chmurkabiala.pl/produkt/pieluchy-z-bio-bawelny-birds-eye-natural-160g-lbd-katal/
  • wszystkie pieluchy tetrowe: https://chmurkabiala.pl/kategoria-produktu/pieluchy-wielorazowe/pieluchy-tetrowe/.
Idź do oryginalnego materiału