O sile social mediów, roli influencerów i potędze sztucznej inteligencji w edukacji mówili dzisiaj eksperci podczas konferencji ph: „dAI lajka” zorganizowanej w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Odbiorcami panelu byli uczniowie szkół średnich, realizujących program „Kompetentnych w branży górniczo – hutniczej” pod wyłącznym patronatem spółki KGHM Polska Miedź S.A.
Świat gna do przodu. Coś co było nowoczesne rok temu, dzisiaj jest już przestarzałe. Technologia w świecie multimediów zmienia się w ekspresowym tempie. Nowinki wchodzą także do szkół, bo to uczniowie coraz częściej i chętniej korzystają ze sztucznej inteligencji, są obecni w social mediach. Jakie są szanse i zagrożenia wszech obecnych aplikacji? Pomagają, wyręczają a przez to ułatwiają uczniom poszukiwania na liczne odpowiedzi? A może wręcz przeciwnie, są idealną platformą do ułatwiania sobie życia, niekoniecznie zgodnie z zasadami i uczciwością?
-Zaprosiliśmy przedstawicieli dziesięciu naszych szkół patronackich na konferencję pod hasłem: „dAI lajka”, która traktuje w takim szerokim spektrum o obszarach związanych ze sztuczną inteligencją, z trendami w social mediach, o bezpieczeństwie w sieci, ale też o szansach, które sztuczna inteligencja i cyfryzacja daje tym młodym ludziom w najbliższym czasie. Świat Internetowy bardzo gwałtownie się zmienia, zmieniają się technologie i świat sztucznej inteligencji i trzeba po prostu z tym się oswajać. Za kilka lat ci młodzi ludzie wejdą na rynek pracy a my chcemy im w tym pomóc, by obudowani w pewne kompetencji i umiejętności byli konkurencyjnym pracownikiem – powiedział nam Marek Wachnik, kierownik budowania wizerunku w KGHM Polska Miedź, lider projektu „Kompetentnych w branży”.
Prelegentami konferencji byli Jowita Michalska, autorka książki „Szkoła w czasach AI” i założycielka Digital University oraz Wojciech Kardyś, ekspert digital marketingu. Oboje opowiadali o szansach i zagrożeniach związanych z AI, aktywnością w social mediach.
-Sztuczna inteligencja nieuchronnie weszła do polskiej edukacji, Czy nasz system jest do tego przygotowany? Jeszcze nie, ale już dzisiaj rządzący muszą podjąć kroki, by przemodelować system edukacji. Uczniowie coraz częściej i chętniej korzystają z social mediów, AI a świat zewnętrzny ewoluuje tak gwałtownie i w taki sposób, iż choćby my eksperci, którzy zajmujemy się tym na co dzień, nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć nie tylko same zmiany, ale również to, jaką falą się one dalej odbiją. To nie sztuczna inteligencja będzie partnerem człowieka, ale to człowiek będzie musiał być partnerem AI – uważa Jowita Michalska.
Uczniowie szkół patronackich bardzo uważnie słuchali wykładowców. Przyznają, iż sztuczną inteligencję wykorzystują na co dzień zarówno w szkole, jak i dla zabawy. Uczestnikami dzisiejszej konferencji byli także przedstawiciele Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji COPI, którzy odpowiadają za cyberbezpieczeństwo. Wojciech Stankiewicz z wydziału cyberbezpieczeństwa KGHM Polska Miedź S.A. zwrócił uwagę na to, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane do nielegalnych działań, przestrzegając młodzież przed niebezpieczeństwami w sieci.
-Sztuczna inteligencja to teraz jeden z kluczowych tematów dotykających niemal każdego aspektu naszego życia – od edukacji po media społecznościowe i życie zawodowe. Organizacja tej konferencji była dla nas ważna, bo chcemy, by nasi uczniowie zdobywali wiedzę o narzędziach, które zmieniają świat – podsumowała Magdalena Lipińska, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.
W przerwie spotkania uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i refleks, odpowiadając na pytania dotyczące sztucznej inteligencji. Dziewięciu najlepszych uczestników zostało nagrodzonych upominkami od KGHM.