Barbara to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa, które oznacza barbarzyńcę, cudzoziemcę. Jako ciekawostkę można dodać, iż właśnie w ten sposób starożytni Grecy nazywali niewolnice z dalekich krajów. Dziś imię to nie kojarzy się z niewolą, a raczej przywołuje na myśl kobietę o silnym poczuciu własnej wartości i niezwykłej charyzmie.
REKLAMA
Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"
Barbara - imię, które pokochali rodzice
Imię Barbara, przed laty święcąc ogromne triumfy, na przestrzeni lat odeszło nieco do lamusa. Teraz znów jest w modzie. W zeszłym roku nadano je aż 761 razy. Z kolei w całym kraju nosi je dokładnie 502 950 kobiet. Spośród innych żeńskich imion z pewnością wyróżnia je wyjątkowa historia, bo imię pojawiło się na naszych ziemiach już z początkiem XIV wieku za sprawą kultu świętej Barbary - patronki dobrej śmierci. Po latach stała się ona szczególnie bliska tym, którzy wykonują trudne i niebezpieczne zawody. Jest opiekunką: marynarzy, górników, artylerzystów.
Za sekret wielkiej popularności tego imienia odpowiada Henryk Sienkiewicz (otrzymała je jedna z głównych postaci "Pana Wołodyjowskiego"). To właśnie dzięki niemu, uchodziło głównie za typowo polskie i patriotyczne.
Barbara - kobieta wielu talentów?
Barbara to imię wyjątkowe pod każdym względem. Tak uważają nie tylko jego właścicielki, ale również osoby, które wśród bliskich i znajomych mają Basie. Ponoć to imię uchodzi przez wielu za synonim kobiecej determinacji, a kobiety je noszące - za te o wielu talentach.
Najczęściej używanym zdrobnieniem imienia Barbara jest Basia. Lubiane formy pieszczotliwe to także: Baśka, Baśko, Baśku, Basiula, Basiulek i Basik.
Najpopularniejszą datą imienin jest 4 grudnia. Tego dnia przypada Barbórka, czyli Dzień Górnika. Innymi terminami są tu jednak jeszcze: 18 kwietnia, 9 lipca, 20 września, 19 listopada