To imię ma piękne zdrobnienie. W Polsce nosi je ponad 500 tys. kobiet

gazeta.pl 7 godzin temu
- Gdybym miała córkę, właśnie tak bym ją nazwała - powiedziała w rozmowie moja przyjaciółka, która jest mamą dwójki chłopców. Trzeciego dziecka nie planuje, jednak jak sama twierdzi, sentyment do tego imienia pozostał. - Może kiedyś będę miała wnuczkę i to imię dla niej wybiorą rodzice - skwitowała. Mowa oczywiście o staropolskim imieniu Barbara, które ma nie tylko piękne zdrobnienie, ale również skrywa pewien sekret.
Barbara to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa, które oznacza barbarzyńcę, cudzoziemcę. Jako ciekawostkę można dodać, iż właśnie w ten sposób starożytni Grecy nazywali niewolnice z dalekich krajów. Dziś imię to nie kojarzy się z niewolą, a raczej przywołuje na myśl kobietę o silnym poczuciu własnej wartości i niezwykłej charyzmie.


REKLAMA


Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"


Barbara - imię, które pokochali rodzice
Imię Barbara, przed laty święcąc ogromne triumfy, na przestrzeni lat odeszło nieco do lamusa. Teraz znów jest w modzie. W zeszłym roku nadano je aż 761 razy. Z kolei w całym kraju nosi je dokładnie 502 950 kobiet. Spośród innych żeńskich imion z pewnością wyróżnia je wyjątkowa historia, bo imię pojawiło się na naszych ziemiach już z początkiem XIV wieku za sprawą kultu świętej Barbary - patronki dobrej śmierci. Po latach stała się ona szczególnie bliska tym, którzy wykonują trudne i niebezpieczne zawody. Jest opiekunką: marynarzy, górników, artylerzystów.
Za sekret wielkiej popularności tego imienia odpowiada Henryk Sienkiewicz (otrzymała je jedna z głównych postaci "Pana Wołodyjowskiego"). To właśnie dzięki niemu, uchodziło głównie za typowo polskie i patriotyczne.


Barbara - kobieta wielu talentów?
Barbara to imię wyjątkowe pod każdym względem. Tak uważają nie tylko jego właścicielki, ale również osoby, które wśród bliskich i znajomych mają Basie. Ponoć to imię uchodzi przez wielu za synonim kobiecej determinacji, a kobiety je noszące - za te o wielu talentach.
Najczęściej używanym zdrobnieniem imienia Barbara jest Basia. Lubiane formy pieszczotliwe to także: Baśka, Baśko, Baśku, Basiula, Basiulek i Basik.


Najpopularniejszą datą imienin jest 4 grudnia. Tego dnia przypada Barbórka, czyli Dzień Górnika. Innymi terminami są tu jednak jeszcze: 18 kwietnia, 9 lipca, 20 września, 19 listopada
Idź do oryginalnego materiału