To już dzisiaj – wernisaże wystawy malarstwa Krystyny Gurgul „W kalejdoskopie” / 8 stycznia 2025 r.

informatorbrzeski.pl 17 godzin temu

Rok 2025 rozpocznie się w brzeskiej bibliotece wernisażem wystawy malarstwa Krystyny Gurgul zatytułowanej „W kalejdoskopie”. Wernisaż odbędzie się w sali wystawienniczej Regionalnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Brzesku. Rozpoczęcie o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Artystka mieszkańcom regionu brzeskiego może być znana nie tylko ze względu na swoją twórczość – malarską oraz rękodzielniczą w dziedzinie biżuterii – ale też jako kuratorka wystaw innych twórców, najpierw na Zamku w Dębnie, gdzie przez wiele lat kierowała działającym tam Muzeum, a w tej chwili także w Galerii Findrówka mieszczącej się przy Izbie Regionalnej w Wojniczu.

Wystawa „W kalejdoskopie” stanowić będzie wybór prac spośród różnorodnych cykli tematycznych przygotowywanych przez artystkę. Jest to także pierwsza taka ekspozycja w Brzesku.

Serdecznie zapraszamy!


Od roku 1987 do 2007 pracowała jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w Technikum Ceramicznym w Łysej Górze, którego jest również absolwentką. Edukację w dziedzinie kultury i sztuki zwieńczyły w 2005 roku studia podyplomowe z wiedzy o kulturze w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Jak mówi, praca w szkole pozwoliła odnaleźć w sobie powołanie do rozumienia i tworzenia piękna, a także chęć zaszczepienia tej potrzeby młodym, wrażliwym ludziom. W roku 2007 powróciła do pracy w zamku w Dębnie /w latach 1984 do 1987 pracowała tam w charakterze asystenta muzealnego/, aby w 2009 roku objąć funkcję kierownika tego oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Funkcję tę piastowała przez dziesięć lat.

Obok pracy zawodowej wraz z mężem prowadzili jako działalność gospodarczą Pracownię Artystyczną projektując i wykonując biżuterię, a także galanterię. Te precjoza niejednokrotnie prezentowali na wystawach w instytucjach kultury i w muzeach.

Bardzo istotną dziedziną, w której odnajdywała swoje potrzeby wypowiedzi twórczej, są pokazy artystyczne z pogranicza performance, których przygotowała do tej pory kilkadziesiąt. Między innymi są to: „Impresje Sakralne” na zlecenie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, zrealizowane w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, „Angelologia” w Muzeum Fiszera w Bochni oraz cyklicznie prezentowane w ramach spotkań przy napojach „Cztery Pory Roku” w zamku w Dębnie /„Damą być”, „Od świtu do zmierzchu” i wiele, wiele innych/.

Od roku 2016 uprawia amatorsko malarstwo głównie olejne. Swoje prace prezentowała na wystawach w Muzeum Zamek w Dębnie, Galerii Poddasze w Zakliczynie, Izbie Regionalnej w Wojniczu, piwnicach byłego browaru w Wojniczu. Swoje prace pokazuje przeważnie w cyklach tematycznych.

Od 2019 roku działa wraz z mężem w Galerii Findrówka Izby Regionalnej w Wojniczu prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej, organizując i prezentując wystawy artystów profesjonalnych i amatorów oraz kolekcjonerów.

Propagowanie szeroko rozumianej sztuki jest jej życiowym credo.

PiMBP w Brzesku

PLAKAT

Idź do oryginalnego materiału