Czytanie ze zrozumieniem, test, słuchanie i wypowiedź pisemna. Przed maturzystami ostatni obowiązkowy egzamin na poziomie podstawowym.
Dzisiaj zmierzą się z językiem obcym nowożytnym — angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim.
W Siedlcach strachu nie ma. Zdaniem tegorocznych absolwentów, to najłatwiejszy egzamin.
— Mam nadzieję, iż pójdzie łatwo — usłyszała reporterka Polskiego Radia RDC.
Egzamin potrwa 120 minut. W maju odbędą się jeszcze egzaminy ustne i przynajmniej jeden pisemny z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.
Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur CKE ogłosi 8 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 19–20 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. Tak samo maturzysta, któremu unieważniono egzamin, np. za ściąganie.