To najgorsze, co możemy powiedzieć dziecku. Psychiatra dziecięcy ostrzega. "Wysyłamy wiadomość"

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl instagram.com/drwilloughjenkins/


Psychiatra dziecięcy wskazuje na najczęstszy błąd rodzicielski, z którym się spotyka. Jak się okazuje, wielu rodziców popełnia go regularnie w codziennym życiu. - Wysyłają dzieciom wiadomość, iż ich uczucia nie są ważne - podkreśla.
Rodzice kochają swoje dzieci i starają się wychowywać je jak najlepiej. Mimo to choćby przy najlepszych chęciach mogą wpaść w typowe pułapki wychowawcze, które negatywnie wpływają na rozwój i zachowanie malucha. Doktor Willough Jenkins to doświadczony psychiatra dziecięcy, która na podstawie swojej praktyki wyciągnęła zaskakujące wnioski.


REKLAMA


Zobacz wideo Mandaryna i Fabienne rysują swoje portrety. "Fabka policzymy się w domu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jakie błędy wychowawcze popełniają rodzice? Specjalistka ujawnia najczęstszy problem
Specjalistka w psychiatrii dziecięcej w filmie na Instagramie ujawniła, jaki jest jeden z najczęstszych błędów rodziców. Chodzi o mówienie dzieciom, aby przestały płakać. Wyjaśniła, iż taka reakcja może sprawić, iż dziecko poczuje, iż jego emocje nie są dla nas istotne i się z nimi nie liczymy.


- Mówienie dzieciom, żeby nie płakały, wysyła im wiadomość, iż ich uczucia nie są ważne. Płacz to naturalny sposób wyrażania emocji i ważne jest, aby dzieci czuły się bezpiecznie, pokazując, co czują - zaznaczyła Jenkins. Zamiast tego, zachęca rodziców, by wspierali swoje dzieci, mówiąc: To normalne, iż czujesz się smutny. Porozmawiajmy o tym.


Kiedy płacz dziecka powinien niepokoić? Ekspertka wskazuje, jak reagować
Ashley Pagenkopf to specjalistka w Cook Children's Medical Center. Prowadzi również bloga, w którym w 2022 roku wyjaśniła, iż płacz jest naturalnym mechanizmem rozwojowym, który pomaga w radzeniu sobie z emocjami poprzez uwalnianie oksytocyny i endorfin, hormonów sprzyjających poczuciu spokoju. Podkreśla również, iż empatyczna reakcja rodzica na łzy dziecka wzmacnia więź między nimi i wpływa na zdolność dziecka do regulowania emocji. Zaleca wspieranie dziecka słowami w stylu: "Można płakać, weźmy głęboki oddech" lub "to trudne, ale możesz to pokonać".Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału