To najpiękniejsza plaża w Chorwacji. Do tego lecznicze błota zupełnie za darmo

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /East News


Chorwacja kojarzona jest głównie z plażami o podłożu kamienistym, skalistym lub żwirowym. Jednak możemy tam również spotkać piaszczyste plaże. Jedną z najpiękniejszych jest Nińska Laguna. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, ale i także dla osób, które chcą wypróbować działanie popularnego leczniczego błota. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Nin.

Nin słynie z piaszczystych plaż oraz leczniczego błota. Oprócz tego jest to miejsce z wieloma ciekawymi atrakcjami i zabytkami. Warto więc je odwiedzić, aby zrelaksować się na jednej z najpiękniejszych plaż, a także skorzystać z dobroci cenionego od tysiącleci leczniczego błota. Sprawdź, co wyróżnia Nin oraz Nińską Lagunę.

Nińska Laguna - jedna z najpiękniejszych plaż. Co ją wyróżnia?

Nin znany jest przede wszystkim ze swojej pięknej piaszczystej plaży. Chociaż Chorwacja słynie głównie z kamienistych plaż, to ta nie ustępuje jakością piasku bałtyckim plażom. Uroku dodaje jej zachwycający Adriatyk oraz zniewalający widok z plaży, jaki stanowią pasma górskie Parku Narodowego Paklenica.

Sama plaża położona jest na północnym wschodzie od starego miasta Nin. Jest ona dobrze wyposażona, ponieważ nie brakuje tam takich ważnych elementów jak toalety, przebieralnie czy natryski. Dodatkowo przy wejściu na plażę znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz kilka stoisk z gastronomią, oraz pamiątkami.

Nińska Laguna jest także idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Z racji tego, iż od północnej strony plaża cechuje się płytkim szelfem z wodą do kolan, a od południa sięga ona zaledwie kostek, to woda gwałtownie się nagrzewa. W dodatku możemy iść daleko w głąb wody, a wciąż będzie ona płytka.

Piaszczysta plaża w Nin jest miejscem popularnym nie tylko wśród osób szukających relaksu i kąpieli słonecznych, ale i nie brakuje tam kitesurferów, dlatego została ona podzielona na strefy, w których można wykonywać dane aktywności.

Czytaj również: Piękny, ale kapryśny. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego w jesiennej odsłonie

Lecznicze błoto Nińskie - jakie ma adekwatności?

Co więcej, Nińska Laguna to nie tylko świetne miejsce do wypoczynku i do uprawiania sportu, ale i lokalizacja, znana z występowania tzw. leczniczego błota. Znajduje się ono na płytszej, południowej części plaży. Nińskie błoto lecznicze wykorzystywane było już od czasów rzymskich. Służyło ono m.in. do leczenia chorób reumatycznych, schorzeń skóry oraz kręgosłupa.

Pod nadzorem lekarzy szpitala zadarskiego, z tej terapii w Nińskiej Lagunie korzysta wielu pacjentów ze wszystkich regionów Chorwacji. Lecznicze błoto cenione jest m.in. za swój bogaty skład. Obfituje ono w siarkę, potas, magnez, jony chloru i sodu. Wykazuje adekwatności przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz poprawiające krążenie.

Kuracja błotna w Ninie zwykle obejmuje nakładanie ciepłego błota na skórę, aby składniki lecznicze i minerały mogły głęboko wsiąknąć w skórę. Następnie wskazana jest kąpiel w ciepłym morzu, nie tylko w celu zmycia błota, ale i dla wzmocnienia efektu leczniczego, dzięki naturalnym solom mineralnym, obecnym w wodzie morskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ninie? Te atrakcje robią wrażenie

Jednak Nin to nie tylko piękne plaże i lecznicze błoto, ale także bogata historia, kultura oraz piękne krajobrazy. Warto więc zatrzymać się w tym miejscu na dłużej, aby poznać to niezwykłe miasto. Oto kilka najciekawszych atrakcji, które czekają na turystów w Ninie:

  • Kościół św. Krzyża - znany jest jako najmniejsza katedra na świecie. Jest to przykład wczesnośredniowiecznej architektury sakralnej i równocześnie jeden z najważniejszych zabytków w Ninie. Cechuje go nietypowa struktura, opierająca się na proporcjach i symetrii, dzięki czemu służył on także jako rodzaj kalendarza słonecznego i astronomicznego.
  • Muzeum Soli - solnictwo jest ważnym elementem w historii Ninu. Muzeum to daje możliwość zagłębienia się w tę tradycję. Dzięki temu turyści mogą dowiedzieć się, jak przez wieki pozyskiwana była sól, ale i samemu spróbować swoich sił w jej zbieraniu.
  • Średniowieczne ruiny - w całym Ninie nie brakuje ruin średniowiecznych budowli, takich jak m.in. bramy czy mury obronne, które pozwalają cofnąć się do dawnych czasów, gdy Nin był ważnym ośrodkiem religijnym i politycznym.

Zobacz też:

To jedna z najpiękniejszych sezonowych atrakcji Warszawy. Już otwarta dla turystów

To uzdrowisko przyjmuje kuracjuszy od ponad 100 lat. W ofercie wody lecznicze i borowiny

To najtańszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce. Odwiedzisz go bez obaw o finanse

Idź do oryginalnego materiału